• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • ربوده شدن ده‌ها دانش‌آموز یک مدرسه اسلامی توسط افراد مسلح در نیجریه

ربوده شدن ده‌ها دانش‌آموز یک مدرسه اسلامی توسط افراد مسلح در نیجریه

افراد مسلح روز یک‌شنبه، ۹ خرداد، ده‌ها دانش‌آموز یک مدرسه اسلامی را در نیجریه ربودند و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

یک معلم این مدرسه در گفت‌وگو با رسانه‌ها، تعداد دانش‌آموزان ربوده‌شده را ۱۵۰ نفر اعلام کرده، اما برخی منابع دیگر تعداد این دانش‌آموزان را حدود ۲۰۰ نفر عنوان کرده‌اند.

مقامات ایالت نیجر در کشور نیجریه هم که این آدم‌ربایی دسته‌جمعی در آن رخ داده، گفته‌اند که در جریان حمله افراد مسلحِ موتورسوار به این مدرسه، دست کم دو نفر گلوله خورده و یک نفر از آن‌ها کشته شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

آمار آدم‌ربایی به ویژه گروگان گرفتن دانش‌‌آموزان در ماه‌های گذشته در نیجریه به‌ویژه در ایالت‌های شمالی آن افزایش یافته است.

در اسفند سال پیش هم مردان مسلح، ۳۰۰ دانش‌آموز دختر یک مدرسه شبانه‌روزی را ربودند و بعد بیشتر آن‌ها را آزاد کردند.

بر اساس گزارش‌ها، در شش ماه گذشته حداقل شش مورد ربایش دانش‌آموزان در مناطق شمال غربی و مرکز نیجریه رخ داده و بیش از ۸۰۰ دانش‌آموز و کارمند گروگان گرفته شده‌اند.

در سال‌های اخیر گروه‌های مسلح اسلام‌گرا از جمله «بوکوحرام» و شاخه داعش در غرب آفریقا به ربودن و گروگانگیری دانش‌آموزان دست می‌زدند، ولی اکنون گروه‌های مسلح و خشونت‌طلب دیگر نیز که هویت و اهداف آنها مشخص نیست این روش را به کار می‌برند.

رئیس جمهور نیجریه، محمدو بوهاری پس از ربودن ۳۰۰ دانش‌آموز توسط یکی از این گروه‌ها در بیانیه‌ای گفته بود که دولت او «تسلیم سیاه‌‌نمایی راهزنانی نمی‌شود كه دانش‌آموزان بی‌گناه مدارس را با هدف باج‌گیری گروگان می‌گیرند.»

یک مقام دولتی این کشور هم پیشتر گفته بود که پرداخت باج‌های هنگفت از سوی دولت برای آزادی گروگان‌ها به عاملی برای تشویق این حملات در نواحی شمالی نیجریه بدل شده که از امنیت کافی برخوردار نیست.

دولت نیجریه همواره پرداخت پول برای آزادی گروگان‌ها را تکذیب کرده است.

بر اساس گزارش رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading