• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • بلینکن: غنی سازی ۶۰ درصدی جدی بودن ایران در مذاکرات را زیر سوال می‌برد

بلینکن: غنی سازی ۶۰ درصدی جدی بودن ایران در مذاکرات را زیر سوال می‌برد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه ۲۵ فروردین قصد ایران برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را «تحریک آمیز» خواند و گفت، برداشتن چنین گامی جدی بودن تهران در مذاکرات هسته‌ای در وین، پایتخت اتریش، را زیر سوال می‌برد.

پیش از آغاز دور دوم مذاکرات کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین و به دنبال انفجار در تاسیسات غنی‌سازی نطنز در هفته جاری، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در واکنش به این اتفاق، قصد دارد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کند.

آنتونی بلینکن درکنفرانس خبری در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل، در خصوص ایران گفت، ما این اعلامیه تحریک‌آمیز درباره قصد خود برای شروع غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را بسیار جدی می‌گیریم.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد، باید به شما بگویم که برداشتن چنین گامی، جدی بودن ایران در مذاکرات هسته‌ای را زیر سوال می‌برد، آن‌گونه که ضرورت بازگشت به تعهدات دوجانبه به توافق برجام را مورد تاکید قرار می‌دهد.

سه قدرت اروپایی حاضر در برجام شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه هم روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک، تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم و به‌کارگیری سانتریفوژ‌های پیشرفته آی‌آر۶ را به‌شدت نگران‌کننده خواندند.

آن‌ها در این بیانیه تاکید کردند که غنی‌سازی اورانیوم در این سطح، گامی مهم در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای است و با اهداف صلح‌آمیز همخوانی ندارد.

قدرت‌های اروپایی همچنین اقدام اخیر تهران را مغایر با تلاش‌های صورت گرفته به‌منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دانستند و از جمهوری اسلامی خواستند «روند دیپلماتیک را پیچیده‌تر نکند».

در بیانیه سه کشور آمده است: «اطلاعیه‌های اخیر ایران، خطرناک و مغایر با رویکرد سازنده و حسن نیت این مذاکرات است».

با استفاده از رویترز و رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.