• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • استقبال آمریکا از نشست اتحادیه اروپا با ایران

استقبال آمریکا از نشست اتحادیه اروپا با ایران

ایالات متحده از اقدام اتحادیه اروپا در برگزاری نشستی با ایران استقبال کرد و تاکید داشت که واشینگتن این آمادگی را دارد تا در صورت انجام «اقدامات متقابل» به توافق هسته‌ای بازگردد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه ۱۲ فروردین به خبرنگاران گفت: «ما آشکارا از این گام به عنوان اقدامی مثبت استقبال می‌کنیم.»

اتحادیه اروپا اعلام کرده که کشورهای باقی مانده در برجام، شامل بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران، روز جمعه در نشستی مجازی حضور می‌یابند که موضوع آن بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای است.

واشینگتن با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، از برجام خارج شد، اما جو بایدن، رهبر کنونی آمریکا، از این توافق حمایت کرده است. با این حال دولت آقای بایدن اصرار داشته نخست ایران باید تعهدات خود در قالب برجام را به طور کامل رعایت کند.

ند پرایس گفت: «ما آماده‌ بازگشت به توافق هسته‌ای و اجرای تعهداتمان در برجام هستیم، اگر ایران نیز به طور متقابل چنین کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده سپس افزود که واشینگتن در حال گفت‌وگو با متحدان خود «درباره بهترین راه برای نیل به این مقصود است، از جمله از طریق برداشتن گام‌های اولیه متقابل».

ایران پیش از این تاکید داشته که ایالات متحده نخست باید تحریم‌هایی را که در دوران ترامپ اعمال شد، لغو کند تا تهران نیز به طور کامل تعهدات خود در قالب برجام را اجرا کند. ایران در اعتراض به این تحریم‌ها به طور گام به گام از توافق هسته‌ای عدول کرده است.

طبق اعلام اتحادیه اروپا، ریاست جلسه روز جمعه بر عهده دیپلمات اسپانیایی، انریکه مُورا، قائم مقام جوزپ بورل، دبیرکل و مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، خواهد بود.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره این نشست می‌گوید: «مشارکت‌کنندگان قرار است در مورد چشم‌انداز بازگشت ایالات متحده به برجام مذاکره کنند.»

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه – رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.