• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • آمریکا با خروج نیروهایش از عراق بدون تعیین مهلت موافقت کرد

آمریکا با خروج نیروهایش از عراق بدون تعیین مهلت موافقت کرد

ایالات متحده روز چهارشنبه، ۱۸ فروردین، متعهد شد تمامی نیروهای رزمی خود را از عراق خارج کند.

این در حالی است که مهلت زمانی مشخصی برای این اقدام که دومین خروج نیروهای آمریکایی از حمله سال ۲۰۰۳ خواهد بود، از سوی هیچ ‌یک از طرفین تعیین نشده است.

نخستین «گفت‌وگوی راهبردی» با عراق در دوران زمامداری جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در شرایطی انجام می‌گیرد که گروه‌های شبه نظامی شیعه مورد حمایت حکومت ایران، پایگاه‌های نظامیان خارجی را، به گفته خبرگزاری رویترز، تقریبا روزانه هدف شلیک موشک قرار می‌دهند.

در نشست ویدئویی که با حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و همتای عراقی‌اش، فواد حسین، برگزار شد هر دو کشور در مورد قبول مسئولیت‌های بیشتر اعلام آمادگی کردند.

در بخشی از بیانیه مشترکی که پس از این نشست منتشر شد، آمده است: «طرفین تایید می‌کند که ماموریت ایالات متحده و نیروهای ائتلاف از هم‌اینک به تمرکز بر امور مشورتی و آموزشی تغییر می‌یابد.»

این بیانیه می‌افزاید مهلت نقل ‌و انتقال نیروهای رزمی باقی‌مانده در عراق طی «مذاکرات فنی آینده» مشخص خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه روز پنج‌شنبه، ۱۹ فروردین، به نقل از قاسم العرجی، مشاور امنیت ملی عراق، نوشت: «طرف آمریکایی متعهد شده است شمار قابل توجهی از نیروهایش را از عراق خارج کند.»

این مقام عراقی همچنین بر کوشش دولت عراق برای محافظت از نیروهای خارجی تاکید کرد.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی پنتاگون، نیز به خبرنگاران گفت دو طرف در حال مذاکره و تصمیم‌گیری در مورد خروج نهایی نیروهای نظامی هستند.

او تصریح کرد نیروهای رزمی باقی‌مانده در عراق تنها زمانی به‌طور کامل خارج خواهند شد، که دیگر نیازی به حمایت و پشتیبانی زمینی آمریکا نباشد.

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading