• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • مسدودسازی دامنه‌های ۳۶ وب سایت‌ رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های وابسته به این کشور توسط وزارت دادگستری آمریکا

مسدودسازی دامنه‌های ۳۶ وب سایت‌ رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های وابسته به این کشور توسط وزارت دادگستری آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه اول تیرماه اعلام کرد که دامنه‌های ۳۶ وب سایت‌ رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران و همچنین گروه‌های وابسته به این کشور را به دلیل انتشار «اطلاعات گمراه‌کننده» و اقدامات «خشونت آمیز» مسدود کرده است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که ایالات متحده دامنه ۳۳ وب سایت اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی(IRTVU) و همچنین سه وب سایت وابسته به کتائب حزب‌الله را به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا توقیف کرده است.

گروه شبه نظامی «کتائب حزب‌الله» در سال ۲۰۰۹ در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار گرفت.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید٬ اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی(IRTVU) دامنه‌های ۳۳ وب‌سایتی که از آنها استفاده می‌کرد را از یک شرکت آمریکایی خرید بود و این اتحادیه از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) مجوزی برای استفاده از این دامنه‌ها اخذ نکرده بود.

به گزارش رویترز، دامنه شبکه‌های تلویزیونی پرس‌تی وی، که به انگلیسی برنامه پخش می‌کند و العالم، شبکه عرب زبان، نیز توقیف شدند. اما این دو وب‌سایت ساعاتی بعد فعالیت خود را بر روی دامنه «ir» از سر گرفتند.

ساعاتی پیش‌تر رسانه‌ها گزارش دادند که وزارت دادگستری آمریکا دامنه وب‌سایت‌های تلویزیون «العالم»، «الکوثر» و «المسیره» را توقیف و مسدود کرده است.

دو کانال تلویزیونی نخست وابسته به رادیو و تلویزیون حکومتی ایران هستند و به زبان‌های عربی برنامه پخش می‌کنند. شبکه العالم از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز کرده است.

در حال حاضر وبسایت‌های یاد شده در دسترس نیستند و فقط پیام مسدود شدن آن‌ها توسط وزارت دادگستری آمریکا قابل مشاهده است. این وزارتخانه هنوز بیانیه‌ای رسمی در این زمینه منتشر نکرده است.

العالم در کانال تلگرامی خود نوشته که «آمریکا وب‌سایت آن را مسدود کرده است».

بر اساس پیام روی صفحه اصلی سایت‌های یاد شده، وزارت دادگستری آمریکا گفته که توقیف این وب‌سایت‌ها بر اساس درخواست دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده اتخاذ شده است.

تلویزیون «المسیره» که وبسایت آن مسدود شده، وابسته به گروه حوثی‌های یمن است که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

در همین حال، لورا روزن، خبرنگار حوزه دیپلماسی در واشینگتن در صفحه توئیتر خود نوشته بود که با ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تماس گرفته و اوگفته در این‌باره اظهار نظر نمی‌کند اما احتمالا وزارت دادگستری آمریکا به زودی اطلاعیه‌ای در این زمینه منتشر کند.‎

بر اساس گزارش رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.