• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دیدار اخیر رئیس جمهوری فرانسه با برخی از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دیدار اخیر رئیس جمهوری فرانسه با برخی از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی

پیام جوان: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در نشست خبری خود به پرسشی در مورد دیدار اخیر رئیس جمهوری فرانسه با برخی از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی پاسخ داد.

به گزارش رادیو فردا، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز جمعه ۲۰ آبان گروهی از فعالان زن ایرانی متشکل از مسیح علی‌نژاد، رؤیا پیرایی، لادن برومند و شیما بابایی در کاخ الیزه دیدار کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری تازه خود در این باره گفت: «این مسیحی که رئیس‌جمهور مورد اشاره در کنار آن قرار گرفته است، کور می‌کند و شفا نمی‌دهد.»

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و کنشگر ایرانی حقوق بشر است که کارزاری که از هشت سال پیش علیه حجاب اجباری آغاز کرده است، انتقاد گسترده مقام‌های جمهوری اسلامی و شخص رهبر جمهوری اسلامی را درپی داشته است.

پرسش در مورد رعنا رحیم‌پور

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخش دیگری از نشست خبری تازه خود به پرسش یک خبرنگار در مورد رعنا رحیم‌پور، خبرنگار بی‌بی‌سی، نیز پاسخ داد.

ناصر کنعانی در پاسخ به این سوال که «آیا رعنا رحیم‌پور می‌تواند به ایران بازگردد؟» نخست این را از خبرنگار پرسید که «آیا وی درخواست بازگشت به ایران داده است؟»

خبرنگار نیز از آقای کنعانی پرسید که «اگر درخواست بازگشت بدهد می‌تواند به ایران بازگردد؟» که سخنگوی وزارت خارجه اینگونه پاسخ داد: «شهروندان ایرانی برای ورود به کشور هیچ محدودیتی ندارند و اجازه سفر به کشور دارند هر فرد علاقه‌مندی که می‌خواهد به ایران سفر کند این تسهیلات فراهم است که به ایران سفر کند البته کسانی که جرمی در مورد ایران انجام داده باشند باید پاسخگوی جرم خود باشند وگرنه به صورت عادی هیچ شهروندی برای ورود به کشور با محدودیت روبه‌رو نیست.»

  واکنش‌ها به دفن مخفیانه زندانیان کشته‌شده در زندان لاکان رشت

در روزهای اخیر، یک فایل صوتی از مکالمه رعنا رحیم‌پور، مجری شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی در فضای مجازی منتشر شد که او در آن، نظراتی شخصی را در گفت‌وگو با مادر خود در مورد شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان ایران‌اینترنشنال بیان می‌کند که جنبه‌ای منفی دارد.

خانم رحیم‌پور اصالت این فایل صوتی را تأیید کرده اما آن را «خصوصی» خوانده و گفته است که سپاه پاسداران با هک و سپس ویرایش و کنار هم چیدن بخش‌هایی از صحبت‌های او، نتیجه‌گیری‌های مورد نظر سپاه را از آن پخش کرده است.

در حالی که انتشار این فایل صوتی موجی از واکنش‌ها را برانگیخت، بی‌بی‌سی با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از «همه خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی» اعلام کرد که آزار کارکنانش را «از هرجایی که باشد» تحمل نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان