• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • جمعی از فعالان مدنی: آژیر فقیرتر شدن مردم و احتمال رویارویی نظامی را به صدا درمی‌آوریم

جمعی از فعالان مدنی: آژیر فقیرتر شدن مردم و احتمال رویارویی نظامی را به صدا درمی‌آوریم

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی روز شنبه ۱۵ آبان در واکنش به وضعیت اقتصادی و سیاسی حاکم بر ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که «آژیر فقیرتر شدن مردم و احتمال رویارویی نظامی» را به صدا درمی‌آورند.

در این بیانیه که به امضای بیش از چهل فعال سیاسی و مدنی رسیده، آمده است که پروژه غنی‌سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی «سرنوشت ملت ایران را به گروگان گرفته است» و پس از چند دهه به یک «خسارت محض» تبدیل شده است.

برنامه هسته‌ای ایران از بزرگ‌ترین چالش‌های جمهوری اسلامی با قدرت‌های غربی و به‌خصوص ایالات متحده است که در نتیجه آن تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران اعمال شده و اقتصاد کشور را بیش از بیش ضعیف کرده است.

منتقدان سیاست‌های هسته‌ی جمهوری اسلامی را «ماجراجویی بلندپروازانه» توصیف می‌کنند و می‌گویند «فرصت‌سوزی‌ها و مانع‌تراشی‌های رهبر نظام در مسیر تغییر رویکرد سیاست خارجی کشور و ماجراجویی‌های سرداران بی‌مسئولیت سپاه» به دولت ترامپ که قصد خروج از برجام داشت، کمک کرد.

حکومت ایران پس از مذاکراتی سخت و طولانی در موضوع برنامه هسته‌ای خود به‌قصد برداشته شدن تحریم‌ها در سال ۱۳۹۴ موفق به امضای توافق موسوم برجام با قدرت‌های اروپایی و آمریکا شد، اما دو سال بعد در اردیبهشت ۱۳۹۷ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا رسماً از برجام خارج شد و بازگشت تحریم‌ها به صورت گذشته را اعلام کرد.

این کنشگران سیاسی و مدنی به حاکمان ایران هشدار داده‌اند که «مسیر غنی‌سازی اورانیوم و پیشرفت پروژه هسته‌ای و انتهای سیاست خارجی حاکمان ایران بن‌بست است و راه به جایی جز ویرانی ایران نمی‌برد و در صورت اصرار بر آن در نهایت به رویارویی نظامی می‌انجامد».

  Korean elderly back road safety seats

ئالان توقيفی، الهه امیرانتظام، احمد علوی، بهروز بیات، حسن نایب‌هاشم، رضا علیجانی، علی‌اکبر موسوی (خوئینی) و محسن يلفانی ازجمله امضاکنندگان این بیانیه‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان