• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • آژانس: سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز به ۶۳ درصد رسید

آژانس: سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز به ۶۳ درصد رسید

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی روز سه شنبه اعلام کرد، نمونه گیری‌های انجام شده از تاسیسات هسته‌ای نطنز نشان می‌دهد که «نوسانات» غنی‌سازی اورانیوم تا سطح غنای ۶۳ درصد رسیده است.

این میزان کمی بالاتر غنی سازی ۶۰ درصدی است که ایران ماه گذشته اعلام کرده بود.

رویترز می‌گوید٬ گزارش تازه آژانس درباره تولید اورانیوم با غنای ۶۳ درصدی می‌تواند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین پایتخت اتریش را با پیچیدگی‌های تازه‌ای مواجه کند.

به دنبال انفجار در تاسیسات غنی‌سازی نطنز در ۲۲ فروردین سال جاری، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در واکنش به این اتفاق، قصد دارد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کند. آژانس نیز ۲۹ فروردین راستی آزمایی کرد که ایران «تولید یو اف شش» با غنای تا ۶۰ درصد را از طریق تزریق گاز «یو اف شش» با غنای تا ۵ درصد به طور همزمان به دو زنجیره «آی آر چهار» و «آی آر شش» در خطوط تحقیق و توسعه در نطنز آغاز کرد.

در بخشی از این گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی که به دست رویترز رسیده، آمده است، بررسی نمونه‌گیری‌های انجام شده در تاریخ ۲۲ آوریل توسط آژانس نشان‌دهنده غنی سازی با خلوص ۶۳ درصد است که با نوسانات سطح غنی سازی (همانگونه که توسط ایران توصیف شده) سازگار است.

رویترز با این حال می‌گوید، آژانس بین المللی انرژی اتمی توضیحی در خصوص دلیل وقوع این نوسانات ارائه نکرده است.

غنی سازی اورانیوم با غنای ۶۳ درصد اقدام تازه ایران در عدول از توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام است که به ایران اجازه داده است که غنی سازی ۳.۶۷ درصدی داشته باشد.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading