• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • ترکیه: ده‌ها پناهنده‌ی غیرقانونی افغان در مرز ایران و ترکیه بازداشت شدند

ترکیه: ده‌ها پناهنده‌ی غیرقانونی افغان در مرز ایران و ترکیه بازداشت شدند

پیام جوان:‌به نقل از رادیو فردا، دولت و رسانه‌های ترکیه طی روزهای گذشته از فرار صدها افغان به خارج از کشور به‌دلیل افزایش خشونت‌ها و پیشروی طالبان خبر داده‌اند و تدابیر امنیتی در مرز با ایران تشدید شده است.

وزارت کشور ترکیه می‌گوید طی دو روز گذشته ۱۳۳ پناهنده غیرقانونی که اکثر آن‌ها شهروند افغانستان بوده‌اند را در مرز با ایران بازداشت کرده است.

دولت و رسانه‌های ترکیه طی روزهای گذشته از فرار صدها افغان به خارج از کشور به‌دلیل افزایش خشونت‌ها و پیشروی طالبان خبر داده‌اند و تدابیر امنیتی در مرز با ایران تشدید شده است.

سازمان ملل می‌گوید از ماه ژانویه ۲۷۰ هزار افغان در داخل کشور آواره شده و شمار مهاجران افغان به ۳.۵ میلیون نفر رسیده است.

وزارت کشور ترکیه روز یکشنبه ۲۷ تیرماه اعلام کرد روز گذشته ۷۳ پناهنده غیرقانونی در شرق استان وان و ۶۰ پناهنده دیگر که ۵۹ نفر آن‌ها زن بودند نیز روز یکشنبه در منطقه ارجیش وان بازداشت شدند.

در این میان، روزنامه یئنی شفق ترکیه نیز روز شنبه از بازداشت ۷۴ پناهنده غیرقانونی در استان نیغده، واقع در مناطق مرکزی و نزدیک به پایتخت کشور خبر داده بود.

وزیران خارجه ایران، ترکیه و افغانستان در آنتالیا اخیرا با هم دیدار داشتند و موضوع پناهندگان نیز مطرح شد، اما منابع دیپلماتیک ترکیه می‌گویند مکانیسم مشخصی برای مواجهه با پناهندگان افغانی میان سه کشور وجود ندارد و ترکیه تنها تدابیر امنیتی و مرزبانی را تشدید کرده است.

ترکیه با چهار میلیون پناهنده، بزرگترین کشور پذیرای پناهندگان خارجی است که اکثر آن‌ها را شهروندان سوریه تشکیل می‌دهد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و سایت فرانس ۲۴ – رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.