• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری توسط محمود احمدی‌نژاد

تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری توسط محمود احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد می‌گوید: «باید بیایند در تلویزیون، در برنامه زنده و با حضور من، اعلام کنند که چرا من را رد کردند و من پاسخ بدهم».
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده است روز چهارشنبه پنجم خرداد اعلام کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نمی‌کند و از هیچ نامزدی هم حمایت نخواهد کرد.

آقای احمدی‌نژاد با انتشار ویدئویی گفت که «گستره درخواست و اصرار مردم برای نامزدی‌اش به حدی بود که نمی‌توانستم پاسخ منفی بدهم و بالاخره در برابر خواست بسیار وسیع مردم تسلیم شدم و علیرغم اطلاع از شرایط کشور، ثبت‌نام کردم».

او با اشاره به این‌که قبلا دو بار «بدون ارائه هیچ دلیلی» ردصلاحیت شده بود گفت: «به خاطر شرایط کشور و در احترام به مردم سکوت کردم ولی این بار به تقاضای مردم برای ثبت نام اومدم. اعلام کردم که اگر رد کنید قطعا در انتخابات شرکت نخواهم کرد، آن را به رسمیت نمی‌شناسم و از هیچ کسی حمایت نمی‌کنم».

رئیس‌جمهوری پیشین ایران در ادامه با اشاره به معرفی نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ توسط شورای نگهبان در روز سوم خردادگفت: «در اعلان اسامی مجددا اسم بنده را حذف کردند و یک فهرست معین و یکطرفه در مقابل مردم قرار دادند. باز از سراسر کشور مردم تماس گرفتند به طوری که یک سرخوردگی عمومی در جامعه ایجاد شد».

آقای احمدی‌نژاد این سوال را مطرح کرد: «به چه دلیل مرا رد کردید یا به قول خودتان احراز صلاحیت نکردید؟ من دو بار با رای بسیار بالای مردم مسئولیت اداره کشور به عهده من گذاشته شد. آیا در انجام وظیفه کم گذاشتم یا در اداره کشور ضعیف بودم؟»

این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که هر دو انتخابات مذکور مورد مناقشه بوده و اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۸ زمینه‌ساز اعتراضات گسترده جنبش سبز و در نهایت، حصر و حبس خانگی رهبران اعتراضات شد.

احمدی‌نژاد در ادامه گفت که ردصلاحیتش «توهین به مردم و عبور از قانون اساسی بود و من پای آن خواهم ایستاد. باید بیایند در تلویزیون، در یک برنامه زنده و با حضور من، اعلام کنند که چرا من را رد کردند و من پاسخ بدهم».

این نخستین بار است که یک نامزد سرشناس و مقام پیشین جمهوری اسلامی، انتخابات را تحریم می‌کند.

 

بر اساس گزارش ویدئویی سخنرانی محمود احمدی‌نژاد و سایت رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading