• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • قانون جدید مالیاتی گروه G۷: حداقل مالیات ۱۵ درصدی برای شرکت‌های چند ملیتی

قانون جدید مالیاتی گروه G۷: حداقل مالیات ۱۵ درصدی برای شرکت‌های چند ملیتی

کشورهای گروه G۷ (انگلیس، آمریکا، فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا، ژاپن و اتحادیه اروپا) به توافقی تاریخی برای دریافت مالیات بیشتر از شرکت‌های چندملیتی مانند آمازون و گوگل و همچنین کاهش فرار مالیاتی دست یافتند.

وزرای اقتصاد کشورهای گروه G۷ توافق کردند شرکت‌های بزرگ را وادار کنند در محل فعالیت خود مالیات بیشتری بپردازند تا به این ترتیب با فرار مالیاتی مبارزه کنند. همچنین آنها درباره حداقل مالیات ۱۵ درصد به توافق رسیدند تا به این ترتیب از رقابت کشورهای مختلف برای دریافت پایین‌ترین میزان مالیات جلوگیری کنند.

به احتمال زیاد فیس بوک نیز از جمله شرکت‌هایی هستند که مشمول قوانین مالیاتی جدید می‌شوند.

مذاکرات G۷ درباره چهارچوب مالیاتی مذکور از ۸ سال پیش آغاز شده و این اواخر با پیشنهادی از سوی دولت بایدن جانی تازه گرفت.

ریشی سوناک وزیر اقتصاد انگلیس پس از ریاست یک اجلاس دو روزه گروه G۷ در لندن گفت: وزرای اقتصاد کشورهای G۷ به توافقی تاریخی برای اصلاح سیستم مالیاتی جهان دست یافتند تا آن را برای عصر دیجیتال مناسب سازی کنند.

جانت یلن رئیس خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرد این توافق یک تعهد مهم و بی سابقه است. همچنین به گفته اولاف شولز وزیر اقتصاد آلمان توافق مذکور خبر بدی برای بهشت‌های مالیاتی (کشورهایی با کمترین میزان مالیات) در سراسر جهان به حساب می‌آید.

در این میان فیس بوک از پیشرفت حاصل شده در مذاکرات مربوط به حداقل مالیات شرکت‌ها استقبال کرد. گوگل نیز از به روز رسانی قوانین مالیات بین المللی پشتیبانی کرد.

  اثر تجمعات تهران در بازار آزاد دلار - پنجشنبه ۳۱ شهریور

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان