بازگشایی فرودگاه کابل برای دریافت کمک‌های جهانی

پیام جوان:‌به گزارش رادیو فردا، گزارش‌های تازه حاکی از بازگشایی فرودگاه کابل برای دریافت کمک‌های جهانی و از سرگیری پروازهای غیرنظامی بین‌المللی است.

خبرگزاری الجزیره از قول سفارت قطر در افغانستان گزارش داده است که تیمی از کارشناسان برای بازگشایی فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی راهی کابل شده‌اند و دو پرواز داخلی از این فرودگاه به مقصد شهرهای مزار شریف و قندهار انجام شده است. ترکیه نیز روز گذشته اعلام کرد برای احیای فعالیت فرودگاه کابل در حال مذاکره با قطر است.

از سوی دیگر، رسانه‌ها گزارش داده‌اند که در تیراندازی‌های «جشن گرفتن خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از فرودگاه کابل»، حداقل ۲ نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شده‌اند. به گزارش رادیو آزادی، احمدالله وثیق، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان، گفته است که افراد طالبان پس از انتشار گزارش‌های نادرست در بارۀ سقوط ولایت پنجشیر، تیراندازی هوایی کردند.

طالبان قبلا با ترکیه و قطر توافق کرده بود که فرودگاه کابل را راه‌اندازی کنند؛ اگرچه هنوز معلوم نیست درخواست ترکیه برای حفظ امنیت این فرودگاه توسط نیروهای نظامی ترکیه در چه مرحله‌ای است.

پیش از درگیری‌های تازه در کابل، ماهانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ پرواز داخلی و ۴۰۰ پرواز بین‌المللی از فرودگاه کابل انجام می‌شد.

در روزهای اخیر تلاش‌ها برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان افزایش یافته است و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفته است قصد دارد روز ۱۳ سپتامبر، در کنفرانسی در ژنو برای ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم افغانستان شرکت کند.

با استفاده از گزارش‌های الجزیره، رویترز – رادیو فردا

  تازه‌ترین حملات روسیه به اوکراین با موشک‌های هایپرسونیک

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان