• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • اختراع ماشین حسابی که زمان تقریبی مرگ انسان را مشخص می‌کند!

اختراع ماشین حسابی که زمان تقریبی مرگ انسان را مشخص می‌کند!

پیام جوان: به نقل از آنا، مهندسان کانادایی ماشین حسابی را طراحی کردند که با اندازه‌گیری شاخص‌های مختلفی طول مدت عمر سالمندان را محاسبه می‌کند. سازندگان این ماشین حساب نام آن را RESPECT گذاشته‌اند.

محققان برای ارزیابی درستی یا نادرستی پیش‌بینی‌های این ماشین حساب پرسشنامه‌های متعددی را آماده کرده و آن‌ها را بین تعداد قابل توجهی از سالمندان توزیع کردند. پس از پاسخگویی افراد شرکت کننده در این پروژه تحقیقاتی، اطلاعات به‌دست آمده به ماشین حساب داده شد و این دستگاه طول عمر هرکدام از افراد حاضر در جامعه مشخص شده را تخمین زد. به عنوان مثال فرزندان یکی از سالمندانی که اطلاعات خود را به ماشین حساب داد اعلام کرد که پدرم تا ۵ سال دیگر زنده خواهد بود.

انتشار خبر اختراع چنین ماشین حسابی واکنش‌های متفاوتی را در بین مردم به دنبال داشته است. به عنوان مثال برخی نتایج پیش‌بینی شده به وسیله این دستگاه را درست نمی‌دانند و معتقدند آگاهی از زمان مرگ موضوع خوشحال کننده‌ای نیست. از طرف دیگر گروه‌های مختلفی از محققان تصور می‌کنند استفاده از چنین اختراعی منجر به ارتقای سطح سلامت جامعه می‌شود زیرا با آگاهی از طول عمر افراد می‌توان میزان امید به زندگی را تشخیص داد و در صورتی که چنین شاخصی در وضعیت مطلوب نباشد باید برای افزایش کیفیت زندگی مردم برنامه‌ریزی گسترده‌ای صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.