• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • وزارت خارجه ایران: بیانیه اخیر گروه هفت، محرک اغتشاش و حملات تروریستی در داخل ایران است

وزارت خارجه ایران: بیانیه اخیر گروه هفت، محرک اغتشاش و حملات تروریستی در داخل ایران است

پیام جوان: وزارت خارجه ایران، بیانیه اخیر «گروه هفت» مبنی بر محکوم کردن برخورد خشونت‌آمیز در قبال اعتراضات سراسری در ایران را «محرک اغتشاش و حملات تروریستی در داخل ایران» نامید.

به گزارش رادیو فردا، ناصر کنعانی شامگاه چهارشنبه، ۱۸ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا ضمن این موضع‌گیری، خواستار پاسخ‌گویی صادرکنندگان این بیانیه به دلیل مواضع‌شان در قبال اتفاقات اخیر در ایران شد.

وزیران خارجه گروه هفت روز جمعه ۱۳ آبان در پایان هفته هفتم اعتراضات سراسری در ایران، مرگ «ظالمانه» مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و سرکوب «خشونت‌بار» معترضان از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

آن‌ها همچنین به بازداشت «ناعادلانه» شهروندان خارجی و دوتابعیتی به‌شدت اعتراض کردند و از جمهوری اسلامی خواستند که به این قبیل اقدامات «شنیع» به امید کسب منفعت سیاسی پایان دهد.

وزیران خارجه گروه هفت هم‌چنین مقام‌های جمهوری اسلامی را به آزادسازی زندانیانی که به ناحق در حبس هستند، فراخواندند و تاکید کردند: «ما به استفاده از تمام اقدامات دیپلماتیک موجود برای پاسخگو کردن مقام‌های ایرانی ادامه خواهیم داد.»

سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات سراسری در ایران و موج گسترده بازداشت‌ها در هفته‌های اخیر با واکنش‌های بسیاری از چهره‌های شناخته‌شده در سراسر جهان، دولت‌ها، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی همراه بوده و بسیاری از آن‌ها تحریم‌های جدیدی را علیه حکومت ایران و مقامات آن اتخاذ کردند.

با این حال معترضان در ایران و خارج از کشور، خواهان اقدامات موثر و قاطع‌تری از سوی دولت‌ها و سازمان‌های خارجی هستند؛ اخراج سفرای جمهوری اسلامی و توقف مذاکرات احیای برجام از جمله این درخواست‌ها است.

  تازه‌ترین ادعا درباره کشته‌شدن نسرین قادری؛ دلیل مرگ از بیماری زمینه‌ای به مصرف الکل تغییر کرد

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان