• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • احتمال نخست‌وزیر شدن ریشی سوناک، وزیر پیشین دارایی بریتانیا در این کشور
بریتانیا

احتمال نخست‌وزیر شدن ریشی سوناک، وزیر پیشین دارایی بریتانیا در این کشور

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، پس از آن که بوریس جانسون نخست‌وزیر پیشین بریتانیا از نامزدی برای رهبری حزب محافظه‌کار و به دست آوردن دوباره قدرت در بریتانیا کناره‌گیری کرد، احتمال نخست‌وزیر شدن ریشی سوناک، وزیر پیشین دارایی افزایش یافته است.

آقای جانسون که در روزهای اخیر طرح دوباره نامش به عنوان نامزد رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا، بار دیگر این حزب را دچار اختلاف عمیق کرده بود، شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۰۰ حامی لازم برای معرفی خود به عنوان نامزد را دارد، اما به دلیل اختلافات در این تشکیلات سیاسی راستگرا از نامزدی کناره‌گیری کرده است.

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا که کمتر از دو ماه پیش، در پی رسوایی‌های متعدد سیاسی قدرت را واگذار کرد، نوشت: «در روزهای اخیر به این نتیجه غم‌انگیز رسیده‌ام که این کار درست نیست. اگر حزب واحدی در پارلمان نداشته باشید، نمی‌توانید به طور مؤثر حکومت کنید».

او روز شنبه از تعطیلات خود در جزایر کارائیب بازگشته بود تا از حمایت ۱۰۰ نماینده لازم برای معرفی دوباره خود به عنوان نامزد رهبری حزب اطمینان حاصل کند. او ادعا کرد که حمایت ۱۰۲ نماینده را دارد.

اکنون کناره‌گیری جانسون، راه ریشی سوناک را برای رسیدن به مقام نخست‌وزیری هموار می‌کند.

آقای سوناک ۴۲ ساله، در تابستان یکی از دو نامزد نهایی رهبری حزب محافظه‌کار بود، اما نتوانست در برابر لیز تراس، رقیبش، به پیروزی برسد.

با این حال، خانم تراس نیز که پس از جانسون زمام دولت لندن را در دست گرفت، پس از ۴۴ روز استعفا کرد و کوتاه‌ترین دوران یک نخست‌وزیر بریتانیا را رقم زد.

او اکنون تا زمان انتصاب نخست‌وزیر جدید به اداره امور کشور می‌پردازد.

  نازنین زاغری پس از شش سال پاسپورت بریتانیایی خود را پس گرفته است

پس از مذاکرات فشرده، آقای سوناک روز یکشنبه نامزدی خود برای رهبری حزب محافظه‌کار و همچنین نخست‌وزیری آینده را اعلام کرد و با تأکید بر «بحران اقتصادی عمیق» کنونی در این کشور، در توییتر نوشت: «می‌خواهم اقتصادمان را اصلاح کنم، حزبمان را متحد کنم و برای کشورمان اقدام کنم.»

بر اساس گزارش‌ رسانه‌ها، آقای سوناک اکنون تنها نامزدی است که از یکصد حامی لازم برخوردار است.

او پیشتر به طور مرتب طرح اقتصادی لیز تراس را محکوم کرده بود.

با استعفای خانم تراس از مقام رهبری حزب محافظه‌کار، اکنون باید رأ‌ی‌گیری جدید در این حزب برای انتخاب جانشین او حداکثر تا روز جمعه همین هفته انجام شود، اما با توجه به این که دیگر رقیب آقای سوناک هنوز صد حامی لازم را به دست نیاورده، ممکن تکلیف رهبری حزب تا شامگاه دوشنبه مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان