• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • هشدار عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره حضور پهپادهای ایرانی در اتیوپی

هشدار عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره حضور پهپادهای ایرانی در اتیوپی

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، در حالی که کشورهای غربی اعلام کرده‌اند که روسیه در حملات خود به اوکراین از پهپادهای ساخت ایران استفاده می‌کند، یک عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در مورد استفاده از «پهپادهای مرگبار ایرانی» در اتیوپی هشدار داد.

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه روز پنجشنبه در توئیتی نوشت: «ایران پهپادهای مرگبار را نه تنها به پوتین، بلکه به ارتش اتیوپی نیز ارسال می‌کند که این نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.»

این عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تأکید کرد: «غیرنظامیان بی‌گناه بی‌شماری در اوکراین و تیگرای [در اتیوپی] به دست حکومت ایران به قتل می‌رسند و این باید پایان یابد.»

در بیش از یک سال گذشته، گزارش‌های متعددی از ارسال پهپادهای ساخت ایران به اتیوپی منتشر شده است.

تابستان سال گذشته، زمانی که آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی از فرودگاه سِمِرا، مرکز استان عَفَر که هم‌مرز با منطقه تیگرای است، بازدید می‌کرد تصاویر پهپادی در کنار او منتشر شد که به عقیده کارشناسان، به احتمال زیاد پهپادهای تهاجمی «مهاجر-۶» ایران بود.

در آن زمان بلینگ‌کت، گروه روزنامه‌نگاری تحقیقاتی مستقر در هلند، در گزارشی نوشت که تاکنون تصور می‌شد ایران هواپیماهای بدون سرنشین و قطعات یا طرح‌های آن‌ها را تنها به نیروهای نیابتی و متحدان خود در عراق، لبنان، یمن و نوار غزه منتقل کرده است.

این گزارش یادآور شده بود که البته حضور پهپادهای ساخت ایران در سودان نیز گزارش شده و به نظر می‌رسد مقامات ونزوئلا نیز به پهپاد مهاجر-۶ علاقه نشان داده‌اند.

همچنین در پاییز سال گذشته، رئیس منطقه تیگرای در اتیوپی کشورهای ایران، ترکیه و امارات متحده عربی را متهم کرد که با ارائه کمک‌های نظامی و مالی به دولت اتیوپی بحران در این کشور را تشدید کرده‌اند.

  More than a scent: Cyprus promoting its perfume past

جنگ بین دولت اتیوپی و جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای که حدود دو سال پیش با تصرف چند پادگان در شمال این کشور توسط شورشیان تیگرای آغاز شد.

هشدار سناتور جیم ریش درباره بکارگیری پهپادهای ایرانی در دیگر کشورها در حالی است که به تازگی آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا باردیگر ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای جنگ در اوکراین را محکوم کرد و گفت، ممکن است جمهوری اسلامی پهپادهای تهاجمی بیشتری جهت کمک به روس‌ها بفرستد.

همچنین فرانسه، آلمان و بریتانیا روز جمعه ۲۹ مهر از سازمان ملل خواستند در مورد اتهام استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به شهرها و زیر ساخت‌های اوکراین که می‌تواند نقض قطعنامه شورای امنیت باشد تحقیق کند.

روز پنجشنبه نیز اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را در این رابطه علیه جمهوری اسلامی وضع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان