• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • مدیتیشن اسکن بدن، راهی برای تخلیه کامل اضطراب و استرس شما!

مدیتیشن اسکن بدن، راهی برای تخلیه کامل اضطراب و استرس شما!

پیام جوان: به گزارش نمناک، گاهی اوقات ممکن است آنقدر درگیر استرس خود باشید که متوجه نشوید ناراحتی هاس جسمی مانند سر درد، کمر درد، شانه درد و تنش های عضلانی که تجربه می کنید؛ دقیقاً با وضعیت روانی شما مرتبط هستند. مدیتیشن اسکن یا اسکن مدیتیشن بدن یک راه عالی برای از بین بردن این تنشی است که شاید خودتان متوجهش نباشید.

اسکن بدن به بخش های خاصی از بدن و احساسات مختلفی در آن که به شکل تدریجی و ترتیبی از پا تا قسمت سر می آید، توجه می کند. اگر از لحاظ ذهنی خودتان را اسکن کنید به هر قسمت بدن خود توجه می کنید و متوجه درد، تنش، گرفتگی و ناراحتی های عمومی می شوید. هدف این نیست که درد را به طور کامل از بین ببرید اما می توانید یاد بگیرید که چگونه این وضعیت را مدیریت کنید.

انجام دادن اسکن بدن مانند همه انواع مدیتیشن راهکار ساده ای دارد که در ادامه، دستورالعمل آن را برای شروع به شما معرفی می کنیم.

راحت باشید

در جایی که احساس راحتی بیشتری دارید، دراز بکشید؛ مخصوصاً اگر قرار است که مدیتیشن اسکن بدن را قبل از خواب انجام دهید. اگر برایتان مقدور نیست یا با خوابیدن احساس راحتی نمی کنید، می توانید نشسته این کار را انجام دهید.

چند نفس عمیق بکشید و اجازه دهید که تنفس تان آرام شود

به جای اینکه از قفسه سینه نفس بکشید، از شکم نفس بکشید و اجازه دهید که شکم شما جلو آمده و دوباره منقبض شود و تنفس را از همان جا انجام دهید. اگر متوجه شدید که شانه های شما بالا می آید و با هر نفس پایین می رود، بیشتر روی تنفس از شکم تمرکز کنید که شبیه به یک بالن عکس العمل نشان می دهد.

نسبت به پاهای خود آگاهی داشته باشید

اکنون به آرامی توجه خود را روی پاهایتان معطوف کنید. این احساس را در پا پیدا کنید و اگر متوجه درد شدید، آن را بپذیرید و هر احساس و فکری که به شما رجوع می کند را پذیرا باشید و به آرامی نفس را بیرون بدهید.

داخل تنش‌ها تنفس کنید

اگر هر گونه احساس ناراحتی داشتید، توجه خود را به آن معطوف کنید. از آن قسمت تنفس کنید و ببینید که چه اتفاقی می افتد، یعنی دقیقا هنگام تنفس به آن قسمت از بدن خود فکر و تمرکز کنید.

با خودتان تصویرسازی کنید که این تنش ها هنگامی که تنفس می کنید از بین می رود و در هوا بخار می شود. هر زمان که آمادگی داشتید؛ به سراغ قسمت بعدی بروید.

کل بدن را اسکن کنید این تمرین را با هر قسمتی از بدن انجام دهید. به تدریج پای خود را بالا بیاورید تا به بالای سرتان برسد.

به احساسی که دارید توجه کنید و با خودتان فکر کنید که استرس را کجای بدن نگه داشته اید. اگر در هر قسمت از بدن احساس سفتی، درد و فشار کردید سعی کنید که در همان قسمت ها تنفس را وارد کرده و بیرون بدهید. انجام این کار باعث از بین بردن تنش در بدن می شود و آن ها را آزاد می کند.

در حاشیه:

  • مدیتیشن اسکن بدن را هر زمان که احساس استرس داشتید و چند بار در روز به طور منظم انجام دهید.
  • اگر وقت ندارید، می توانید ورژن خلاصه شده آن را انجام دهید.
  • به این صورت که یک جا بنشینید و ببینید که در کدام قسمت بدن، تنش و گرفتگی وجود دارد و لازم نیست که به همه بخش های بدن سر بزنید.
  • مدیتیشن اسکن بدن می تواند آگاهی از بدن، آگاهی از استرس و ریلکسیشن را افزایش دهد.
  • سعی کنید که اغلب این مدیتیشن را تمرین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading