• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • چکاپ وضعیت سلامت بدن از روی نگاه به چشم‌ها

چکاپ وضعیت سلامت بدن از روی نگاه به چشم‌ها

در حالی که ممکن است فکر کنید تغییرات چشمی فقط به مشکلات و عارضه‌های مخصوص به این عضو حساس و حیاتی محدود می‌شود اما متخصصان سلامت می‌گویند این تغییرات حتی در مواردی می‌توانند شما را از ناراحتی‌ها و مشکلاتی در سایر اعضا مانند کلسترول بالا یا حتی سکته مغزی آگاه کنند.

نشریه “سان” در این مقاله به برخی از این علائم و نشانه‌ها اشاره کرده است:

چشمان زرد

اگر سفیدی چشم شما زرد شده، معمولاً نشان‌دهنده سطوح بالای بیلی‌روبین در خون شما است یا این که شما به زردی یا یرقان مبتلا شده‌اید. دلایل مختلفی برای زردی وجود دارد، از عفونت کبد گرفته تا سنگ کیسه صفرا و سرطان. در صورت وجود این علامت، فورا باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

توده‌های سفید یا زرد در نزدیکی چشم

اگر توده‌های سفید یا زرد در نزدیکی پلک‌ها یا بینی دارید، این علامت می‌تواند نشانه کلسترول بالا باشد. به این رسوبات کلسترول، زانتلاسما می‌گویند. شما باید در صورت وجود این علامت، سطح کلسترول خود را با آزمایش خون بررسی کنید. زیرا سطوح بالای کلسترول می‌تواند در دیواره رگ‌ها تجمع کند و جریان خون را به قلب کاهش دهد.

کم‌رنگ‌شدن پلک پایین

وقتی پلک خود را پایین می‌آورید، داخل پلک باید قرمز/صورتی به‌نظر برسد. اگر فردی دارای کم‌خونی باشد، پلک پایین او روشن تر از حد معمول است. سایر علائم کم‌خونی عبارتند از: خستگی، تنگی نفس، تپش قلب و احساس ضعف. کم خونی که در زنان شایع‌تر از مردان است، اغلب به‌دلیل کمبود آهن ایجاد می‌شود. اگر کم‌خونی درمان نشود، می‌تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری و عفونت کند، زیرا کمبود آهن بر سیستم دفاعی طبیعی بدن تأثیر می‌گذارد. کم‌خونی ناشی از فقر آهن شدید ممکن است خطر ابتلا به عوارضی را که بر قلب یا ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، مانند ضربان قلب سریع غیرطبیعی یا نارسایی قلبی، افزایش دهد.

  فواید شگفت انگیز داشتن تحرک و فعالیت فیزیکی

چشم‌های برآمده

داشتن چشم‌های برآمده می‌تواند نشان‌دهنده پرکاری تیروئید باشد. از هر سه نفری که غده تیروئید پرکار دارند، یک نفر به بیماری تیروئید چشمی (بیماری چشم گریوز) مبتلا می‌شود. در این بیماری، چشم‌ها برآمده به‌نظر می‌رسند (اگزوفتالموس)، چشم‌ها احساس خشکی و سنگ‌ریزه می‌کنند و می‌تواند دید دوگانه داشته باشد. بسیاری از موارد خفیف هستند و با درمان پرکاری تیروئید بهبود می‌یابند اما از هر 20 تا 30 مورد در یک مورد، خطر نابینایی وجود دارد.

بینایی به‌خطر افتاده

آسیب به بخش‌های عقبی مغز (پس سری) در نتیجه سکته مغزی، فرد را دچار نوعی کوری در بخش‌هایی از میدان بینایی می‌کند. بینایی یک فرآیند عصبی پیچیده با یک منطقه اختصاصی در مغز و همچنین چندین اعصاب است که حرکات چشم و مردمک‌ها را کنترل می‌کنند. اگر در یکی از این نواحی دچار سکته مغزی شوید، بینایی شما تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. سکته مغزی بسته به اینکه این آسیب در کجای مغز اتفاق می‌افتد، اثرات متفاوتی دارد. از هر هشت نفری که دچار سکته مغزی می‌شوند، یک نفر در عرض 30 روز می‌میرد، بنابراین دریافت کمک‌های پزشکی در اسرع وقت ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان