• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • پس از ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، وزارت خارجه چین سفیر آمریکا در پکن را فراخواند

پس از ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، وزارت خارجه چین سفیر آمریکا در پکن را فراخواند

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، ساعاتی پس از ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان در روز سه‌شنبه، وزارت خارجه چین اعلام کرد سفیر آمریکا در پکن را فراخوانده است.

وزارت خارجه چین همچنین مراتب اعتراض خود را نسبت به سفر نانسی پلوسی به تایوان به ایالت متحده ابلاغ کرده است و به آمریکا هشدار داده که تاوان اشتباهش را خواهد پرداخت.

در همین حال، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس تایوان دیدار کرد.

نانسی پلوسی بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی است که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می‌کند.

خانم پلوسی این سفر را تأکید مجددی دانسته بر این‌که باید به آزادی‌های تایوان – و همه دمکراسی‌ها – احترام گذاشته شود.

این سفر در حالی انجام می‌شود که ارتش چین روز سه‌شنبه متعهد شده که در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، با «اقدامات نظامی هدفمند» واکنش نشان می‌دهد.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، سه‌شنبه در واکنش به انتقادات چین به سفر نانسی پلوسی گفت که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حق خود برای سفر به تایوان استفاده کرده است. وی سپس تاکید کرد که سفر خانم پلوسی نقض سیاست «چین واحد» آمریکا نیست.

دولت آمریکا بر اساس سیاست «چین واحد»، تنها یک کشور یعنی چین را به رسمیت می‌شناسد که تایوان بخشی از این کشور واحد محسوب می‌شود. اما حاکمیت چین بر تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و مخالف هرگونه تهدید علیه تایوان است و طبق قوانین مصوب کنگره، دولت ایالات متحده موظف است تمامی امکانات لازم از جمله تسلیحات را برای دفاع در اختیار تایوان قرار دهد.

  Algerian military jails prominent politician, raising worry

جان کربی در ادامه در واکنش به هشدارهای نظامی چین در آستانه سفر نانسی پلوسی تاکید کرد که آمریکا آماده مقابله با هر رویکردی است که چین در پیش خواهد گرفت.

دیدار با رئیس جمهور و نمایندگان مجلس تایوان

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه در دیدار با رئیس جمهوری تایوان گفت این کشور نمونه‌ای است که به روشنی نشان می‌دهد که می‌توان با عزم و مقاومت آینده‌ای روشن و سرشار از رفاه را رقم زد.

نانسی پلوسی با اشاره به این که نبرد کنونی در جهان بین دموکراسی و دیکتاتوری است، بر عزم آمریکا برای حفظ و دفاع از دموکراسی در تایوان تاکید کرد.

او همچنین در این روز و در دیدار با نمایندگان پارلمان تایوان گفت که می‌خواهد تبادلات پارلمانی بین ایالات متحده و تایوان را افزایش دهد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین تایوان را «یکی از آزادترین کشورهای جهان» توصیف کرد.

سخنرانی نانسی پلوسی در صحن پارلمان برگزار نشد، بلکه او در دیدار با نمایندگان پارلمان از احزاب مختلف تایوان صحبت کرد. گفته می‌شود به دلیل این که نمایندگان پارلمان تایوان در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند ، همه نمایندگان در این دیدار حضور نداشتند.

نانسی پلوسی پس از دیدار با نمایندگان پارلمان تایوان عازم دفتر ریاست جمهوری این کشور شد وبا تسای اینگ-ون، رئیس جمهور تایوان دیدار کرد.

با استفاده از رویترز، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان