• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • با این راهکارها جلوی عرق کردن پا در تابستان را بگیرید

با این راهکارها جلوی عرق کردن پا در تابستان را بگیرید

پیام جوان: در پاهای شما غدد تعریق زیادی وجود دارد. هدف طبیعی غدد تعریق این است که رطوبت پوست را تأمین کند تا با تبخیر این رطوبت، بدن خنک شود. این شیوه بدن برای تنظیم دمای بدن است. اما به این معنی نیست که عرق ناراحت‌کننده و آزاردهنده نیست.

به گزارش فرتاک، تعریق زیاد پاها می‌تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

بیماری پای ورزشکار
بوی بد
مشکلات قارچی
عفونت‌های باکتریایی

چگونه از تعریق زیاد پا پیشگیری کنید؟

کفش‌های مناسب بپوشید!
آیا کفش‌هایتان سایز مناسب دارند؟ اگر کفش‌هایتان خیلی تنگ باشند، انگشت‌ها به هم فشرده می‌شوند و فضای کافی برای حرکت ندارند. در نتیجه هوا بین انگشتان ردوبدل نمی‌شود و احتمال تعریق پا بیشتر خواهد شد.

جوراب‌های مناسب بپوشید!
مطمئناً در تابستان جوراب ضخیم و گرم نمی‌پوشیم. اگر پا بیش از حد گرم شود عرق می‌کند. جورابی بپوشید که متناسب با محیط، هوا و فعالیتی باشد که انجام می‌دهید.

زیاد آب بنوشید!
نوشیدن آب فراوان هم یک راه بسیار خوب برای کمک به کمتر عرق کردن پاهاست. وقتی بدنتان کاملاً هیدراته است، راحت‌تر می‌تواند دمای بدن را تنظیم کند، بنابراین احتمال اینکه زیاد عرق کند کمتر می‌شود.

پاها را در چای بگذارید!
چای سیاه هم می‌تواند راه مفیدی برای کاهش تعریق باشد. در یک لگن آب گرم بریزید و سپس دو عدد چای کیسه‌ای در آن قرار دهید و پاها را ۲۰ دقیقه در آن قرار دهید. تانین‌های موجود در چای، حفره‌های پوست را می‌بندند و عرق را کاهش می‌دهند.

از سرکه استفاده کنید!
می‌توانید در یک لگن آب گرم ریخته و نصف آب، سرکه بریزید و هفته‌ای یک‌ بار پاها را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن قرار دهید. می‌توانید از سرکه سفید یا سرکه سیب استفاده کنید. سرکه ضدباکتری است. اگر پاهایتان زخم باز یا بریدگی دارد از این راهکار استفاده نکنید.

  فواید جالب فلفل تند برای درمان بیماری ها

از پودرهای ضد قارچ استفاده کنید!
پودرهای ضد قارچ کمک می‌کنند پاها خشک بمانند و بو نگیرند.

پاها را هر روز بشویید!
اگر عادت ندارید هر روز دوش بگیرید، حداقل پاهایتان را هر روز بشویید. شستن پاها با صابون آنتی‌باکتریال می‌تواند جلوی تعریق زیاد را هم بگیرد. بین انگشتان پا را خوب و کامل بشویید.

از الکل استفاده کنید!
به‌ عنوان یک راه‌ حل فوری می‌توانید مقدار کمی الکل بین انگشتان یا قسمت‌هایی که عرق می‌کنند بزنید. این کار کمک می‌کند پاها فوراً خشک شده و بوی پا هم از بین برود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان