• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • مکرون با هدف انطباق دولت با واقعیت‌های سیاسی جامعه فرانسه اعضای کابینه را تغییر داد

مکرون با هدف انطباق دولت با واقعیت‌های سیاسی جامعه فرانسه اعضای کابینه را تغییر داد

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه ۱۳ تیر در پی عدم موفقیت حزب میانه‌روی خود در کسب اکثریت پارلمانی و با هدف انطباق دولت با واقعیت‌های سیاسی جامعه فرانسه اعضای کابینه را تغییر داد.

کابینه فرانسه حدود شش هفته پیش و پس از پیروزی آقای مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با نخست وزیری الیزابت بورن کار خود را آغاز کرده بود. آقای مکرون و روسای جمهوری قبلی فرانسه معمولاً پس از انتخابات پارلمانی وزرایی را که نتوانسته‌اند کرسی خود را حفظ کنند از کابینه کنار می‌گذارند.

سه عضو کابینه فرانسه از جمله کریستف بچو، وزیر محیط زیست، فرانسوا براون، وزیر بهداشت و هرو برویل، وزیر دریاداری که نتوانستند به پارلمان جدید راه یابند از کابینه کنار گذاشته شده‌اند. علاوه بر این سه نفر دامین آباد، وزیر معلولان که به اتهام تجاوز و آزار جنسی تحت پیگرد قضایی است جای خود را به ژان کریستف کومبه، مدیر سابق صلیب سرخ فرانسه داده است.

اولین جلسه کابینه جدید فرانسه بعد از ظهر دوشنبه برگزار شد.

اتهام آزار جنسی علیه دامین آباد چند روز پس از تشکیل کابیه در اوایل خرداد امسال مطرح شد. این اتهامات برای الیزابت بورن، دومین زنی که در تاریخ فرانسه به مقام نخست وزیری رسیده است و آقای مکرون که هر دو خود را قهرمان مبارزه برای حقوق زنان می‌دانند و بر سیاست «تحمل صفر» در برابر آزار جنسی تأکید کرده‌اند خجالت‌آور بود.

دو زن تاکنون ادعا کرده‌اند که آقای آباد بیش از ده سال پیش به آنها تعرض جنسی کرده است. او قاطعانه این اتهامات را رد کرده و می‌گوید با توجه به معلولیت جسمی‌اش که حرکت مفاصل و ماهیچه‌های او را محدود می‌کند چنین چیزی ناممکن است.

  ایرنا، اعتراضات به افزایش قیمت مواد غذایی در شهرهای ایران را تایید کرد

حزب آقای مکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه که نتایج آن اوایل تیرماه اعلام شد بالاترین تعداد کرسی‌ها را به دست آورد ولی برخلاف انتخابات قبلی نتوانست اکثریت را به دست آورد. در این انتخابات تعداد آرای ائتلاف چپ و سبزها و تعداد آرای حزب راست افراطی افزایش یافته است.

حزب آقای مکرون با در دست داشتن بیشترین تعداد کرسی‌ها در پارلمان کماکان می‌تواند دولت را هدایت کند ولی برای تصویب بسیاری از لوایج مهم به ائتلاف با فراکسیون‌های پارلمانی دیگر و یا جلب رأی نمایندگان از احزاب دیگر نیاز خواهد داشت.

اقای مکرون در انتخابات ریاست جمهوری با وعده‌هایی نظیر افزایش قدرت خرید مردم، کاهش مالیات و بالا بردن سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۵ سال به پیروزی رسید.

هفته گذشته پارلمان فرانسه یائل براون پیوت، یکی از سیاستمداران بسیار نزدیک به آقای مکرون را به عنوان رییس این نهاد برگزید. خانم پیوت اولین زنی است که در فرانسه به ریاست پارلمان انتخاب شده است. رییس قبلی پارلمان در انتخابات امسال کرسی خود را از دست داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس – رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان