• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • مذاکرات وزیر خارجه روسیه با مقام‌های ایرانی در تهران

مذاکرات وزیر خارجه روسیه با مقام‌های ایرانی در تهران

پیام جوان: به گزارش دویچه وله، وزیر خارجه روسیه در جریان سفر خود به ایران شامگاه چهارشنبه (اول تیر) با ابراهیم رئیسی دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش‌ رسانه‌های ایران رئیسی در این دیدار، مذاکرات مستمر در سطوح مختلف میان ایران و روسیه را “نشانه اراده جدی دو کشور برای شکل دادن به دوران جدیدی از همکاری‌های راهبردی سودمند برای دو ملت از جمله در حوزه اقتصادی” توصیف کرده است.

رئیس جمهور ایران ضمن حمایت از خاتمه هر چه سریع‌تر جنگ میان روسیه و اوکراین دوباره “تحریکات آمریکا و ناتو را عامل شکل‌گیری این درگیر‌ی‌ها” معرفی کرده و خواسته است که مسکو و تهران “نسبت به تلاش‌هایی که برای گسترش نفوذ ناتو در هر یک از مناطق جهان از جمله در غرب آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی صورت می‌گیرد، فعال باشند.”

سفر جاری لاوروف به ایران اولین سفر بعد از روی کار‌آمدن دولت سیزدهم در ایران در خرداد سال قبل و نیز اولین سفر او بعد از حمله روسیه به اوکراین است.

حسین امیرعبدالهیان، وزير خارجه ايران از زمان آغاز به كار دولت سيزدهم دو بار در مهرماه و اسفند ماه سال گذشته به مسكو سفر كرد و در حاشيه چند نشست چندجانبه ديگر هم با لاوروف دیدارهایی داشته است. ابراهيم رئيسی، رئيس‌جمهور ايران نيز دی ماه سال گذشته (۱۴۰۰) به مسکو سفر کرد و با ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسیه دیدار و مذاکره داشت.

شباهت‌ها و اشتراکاتی که زیادتر شده‌اند

لاوروف پیش‌تر در اوایل خردادماه در جلسه وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت کرده بود که در آن سخنرانی‌ها و بیانیه پایانی لحن و مضمونی علیه “فعالیت‌های تنش‌زای جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت تهران از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی” داشت و با سکوت روسیه همراه شده بود.

  اپل در فکر ساخت کیبورد مک با کلیدهای مجهز به نمایشگر است

تحریم‌های سنگین بین‌المللی علیه روسیه که وضعیت مشابه‌ای مثل ایران برای این کشور ایجاد کرده زمینه همکاری و همگرایی تازه‌ای میان مسکو و تهران تلقی می‌شود. این در حالی است که خبرهای متعددی در هفته‌های اخیر از تسخیر بازارهای نفت و فولاد و پتروشیمی ایران در آسیا با کالاهای مشابه روسی منتشر شده است. این کالاها را که روسیه در چارچوب تحریم غرب اجازه صدورشان به اروپا و آمریکا را ندارد با قیمت‌های ارزان‌تر در منطقه آسیا که بخش عمده بازار ایران را تشکیل می‌دهد عرضه کرده است.

با این همه مقام‌های جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرده‌اند که تهران و مسکو بتوانند در شرایط جدید که هر دو کشور به لحاظ تحریم‌ها وضعیت مشابه‌ای پیدا کرده‌اند در سه عرصه انرژی، تجارت و ترانزيت همکاری‌های تنگاتنگی‌ داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان