• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • انتقاد دبیرکل فدراسیون بین‌المللی موی‌تای از دخالت وزارت ورزش ایران در امور این ورزش و نقض منشور المپیک

انتقاد دبیرکل فدراسیون بین‌المللی موی‌تای از دخالت وزارت ورزش ایران در امور این ورزش و نقض منشور المپیک

پیام جوان: به گزارش مهر، چالش جدی بین مسئولان موی تای، فدراسیون ورزش‌های بین المللی و وزارت ورزش با ورود نهادهای بین المللی وارد فاز جدیدی شد. انجمن جهانی فدراسیون‌های بین المللی موسوم به «گایسف» از دخالت وزارت ورزش ایران در این رشته به شدت انتقاد کرد.

در این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرنگاران قرار گرفته، «استفان فوکس» نایب رئیس گایسف، رئیس AIMS و دبیرکل فدراسیون بین‌المللی موی‌تای (IFMA)، ضمن انتقاد از دخالت وزارت ورزش در امور ورزش موی تای و نقض منشور المپیک و اساسنامه ایفما اعلام کردند، رسیدگی به موضوع فوق در دستور جلسه مجمع قرار داشته و علاوه بر کمیته بین المللی المپیک (IOC)، سایر تشکیلات بین المللی ورزش را نیز از وضعیت به وجود آمده در ایران مطلع خواهد کرد.

در متن نامه استفان فوکس آمده است:

امیدوارم که این نامه در روزگار چالش برانگیزی که در آن هستیم، در صحت و سلامت کامل به دست شما برسد. مایلم در رابطه با وضعیت ورزش موی تای در جمهوری اسلامی ایران با شما این ارتباط را برقرار نمایم. موی تای و فدراسیون بین المللی آن (IFMA) یک ورزش و سازمان به رسمیت شناخته شده توسط کمیته بین المللی المپیک هستند.

بنابراین ما این موضوع را بسیار نگران کننده می‌دانیم که وزارتخانه تلاش می‌کند موی تای را وادار نماید تا بخشی از فدراسیون ورزشهای رزمی شود که بسیاری از ورزشهای این فدراسیون نه به رسمیت شناخته می‌شوند و نه عضو آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ هستند.

بازی جوانمردانه و عدم تحمل فدراسیون بین المللی موی تای در برابر تقلب، بخشی از شالوده ما است و دغدغه من این است که وزارت ورزش ایران به جای پیروی از منشور المپیک و حمایت از استقلال موی تای و IFMA، شخص دیگری را برای موی تای تعیین می‌کند.

  اظهار نظر دیتمار هامان، بازیکن سابق بایرن مونیخ در ارتباط با جریمه شدن این تیم

آقای وزیر! با کمال احترام، چنین تصمیمی را نخواهم پذیرفت به ویژه از جایگاه مسئولیت‌هایم به عنوان نایب رئیس گایسف و رئیس AIMS.این موضوع را در دستور کار جلسه بعدی شورا قرار خواهم داد و IOC و سایر تشکیلات معتبر بین المللی ورزش را نسبت به چنین وضعیتی در ایران مطلع خواهم کرد.

از شما می‌خواهم جلسه‌ای با آقای جواد نصیری (که از حمایت همه جانبه ما در این امر برخوردار است) داشته باشید تا بتوانیم به راه حلی برسیم که منطبق با اساسنامه IFMA، منشور المپیک و حمایت از ورزشکاران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان