• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • جی۷، از چین خواست تا از حق حاکمیت اوکراین حمایت کرده و از ارائه کمک به روسیه خودداری کند

جی۷، از چین خواست تا از حق حاکمیت اوکراین حمایت کرده و از ارائه کمک به روسیه خودداری کند

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، گروه هفت کشور دارای اقتصادهای پیشرفته جهان، جی۷، از چین خواست تا از حق حاکمیت اوکراین حمایت کرده، از ارائه کمک به روسیه خودداری کند.

گروه هفت همچنین هشدار داد که جنگ بی‌دلیل مسکو علیه اوکراین با ایجاد یک بحران شدید غذایی و انرژی، تهدیدی را برای جهان ایجاد کرده است.

این پیام گروه هفت کشور صنعتی جهان، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، کانادا، ژاپن، ایتالیا و آلمان، روز ۲۴ اردیبهشت در بیانیه‌ای که در پایان نشستی سه‌روزه در آلمان منتشر شد، اعلام شد.

گروه هفت از پکن خواست تا از «دستکاری اطلاعات، پخش اطلاعات نادرست و سایر ابزارها برای مشروعیت بخشیدن به جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین» خودداری کند.

چین، به عنوان یکی از نزدیک‌ترین متحدان مسکو، تاکنون از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری کرده و به دلیل استفاده از عدم نفوذ خود برای ترغیب مسکو به توقف جنگ با انتقاد غرب روبه‌رو است.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا به تازگی در بیانیه‌ای به کشورهایی مانند چین و همچنین نهادهایی که تحریم‌ها علیه روسیه را جدی نگرفته‌اند، هشدار داد که «با پیامدهای آن مواجه خواهند شد.»

جنگ در اوکراین همچنین بازرگانی جهانی انرژی و غلات را مختل کرده است و تهدیدی جدی برای تامین مواد غذایی در آفریقا و خاورمیانه به شمار می‌رود.

گزوه هفت کشور صنعتی در بخش دیگری از بیانیه روز شنبه خود به این موضوع اشاره کرده و نوشتند که اقدامات فوری برای رفع انسداد ذخایر غلاتی که روسیه مانع از صادرات آن از اوکراین می‌شود به کاهش بحران غذایی کمک خواهد کرد.

وزیران خارجه گروه هفت همچنین متعهد شدند که انزوای اقتصادی و سیاسی روسیه را از طریق تحریم‌ها تقویت کنند و گفتند که کشورهایشان به ارائه کمک‌های دفاعی و نظامی به کی‌یف «تا زمانی که لازم باشد» ادامه خواهند داد و هرگز تلاش‌های روسیه برای به دست آوردن قلمرو اوکراین از طریق نظامی را به رسمیت نخواهند شناخت.

  Suitcase with human remains retrieved from Cypriot lake

آغاز ضد حمله اوکراین در ایزیوم

در همین حال با وارد شدن تهاجم روسیه به اوکراین به هشتاد و یکمین روز خود، ارتش اوکراین از آغاز یک ضد حمله در نزدیکی شهر ایزیوم در شرق اوکراین علیه نیروهای روس خبر می‌دهد.

به گفته مقام‌های اوکراینی، نیروهای روس هم‌اکنون در حال عقب‌نشینی از مناطق نزدیک خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین هستند.

ستاد کل ارتش اوکراین نیز گفت که نیروهای روس تمرکز خود را بر محافظت از مسیرهای تدارکاتی متمرکز کرده و در حال انجام حملات خمپاره‌ای، توپخانه‌ای و هوایی در منطقه دونتسک در شرق اوکراین هستند.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین با اشاره به این تحولات گفت: «اوکراین در حال وارد شدن به مرحله جدید و بلندمدت جنگ است.»

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان