• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • آمادگی انریکه مورا رییس هیآت مذاکره کننده اروپا برای سفر به تهران در جهت خروج از بن بست گفت‌و‌گوها

آمادگی انریکه مورا رییس هیآت مذاکره کننده اروپا برای سفر به تهران در جهت خروج از بن بست گفت‌و‌گوها

پیام جوان: به گزارش دویچه وله، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داده که انریکه مورا رییس هیآت مذاکره کننده اروپا اعلام آمادگی کرده که برای خروج از بن‌بست گفت‌وگو‌ها به تهران سفر کند، به این شرط که جمهوری اسلامی “فعلا” از خواستش برای خروج سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا صرف‌نظر کند.

به این پیشنهاد از سوی تهران هنوز پاسخی داده نشده است.

مذاکرات برای بازگشت به برجام مدتی است متوقف شده است. این مذاکرات در ماه مارس نزدیک به فرجام بود اما در هفته‌های اخیر و با اصرار ایران بر خروج سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی ایالات متحده متوقف شده است.

گزارش‌هایی مبنی بر آمادگی دولت جو بایدن برای خروج سپاه پاسداران از لیست تروریستی به عنوان بخشی از مذاکرات بازگشت به برجام منتشر شده بود اما روزنامه واشنگتن پست اخیرا نوشت که دولت بایدن قصد دارد این خواست ایران را رد کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا در آخرین سخنانش به طور تلویحی برآورده شدن این درخواست را قابل مذاکره عنوان کرد و گفت، اگر ایران خواستار لغو تحریم‌های فرابرجامی باشد باید نگرانی‌های فرابرجامی واشنگتن را رفع کند.

بر پایه گزارش وال استریت ژورنال، مقامات امریکایی گفته‌اند دولت بایدن حاضر نیست تحریم‌های سپاه را بردارد یا حتی کمتر کند.

وال استریت همچنین نوشته دیپلمات‌های غربی گفته‌اند می‌خواهند صریحا برای ایران روشن کنند که مذاکرات تنها در صورتی می‌تواند به فرجام برسد که ایران راهی برای خروج از بن‌بست فعلی پیشنهاد دهد.

علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران ۲۳ آوریل با انریکه مورا تلفنی گفت‌وگو کرد و مورا در این تماس اعلام آمادگی کرد که به تهران برود. دیپلمات‌های غربی به وال استریت ژورنال گفته‌اند که مورا سعی دارد ایران را برای امضای نسخه نهایی توافق راضی کند و درخواست خروج سپاه پاسداران از لیست تروریستی را به زمان دیگری موکول کند.

  Spain: Pro-independence march against Catalan politicians trial

این دیپلمات‌ها همچنین گفته‌اند اگر ایران درخواست دیگری از آمریکا مطرح کند، واشنگتن آن را در نظر خواهد گرفت. آنها البته افزوده‌اند که مذاکرات گسترده دیگری نمی‌تواند درباره این توافق انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان