• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • برای کنترل سطح کلسترول، این نکات را رعایت کنید

برای کنترل سطح کلسترول، این نکات را رعایت کنید

پیام جوان: بالا بودن سطح کلسترول خون می تواند سلامت قلب و فشار خون طبیعی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است باعث بروز بسیاری از بیماری های ناشی از سبک زندگی شود.

به گزارش فرتاک، با این حال، بدن به کلسترول برای ساخت سلول های سالم نیاز دارد. اما زمانی که سطح کلسترول بد (LDL) به شدت در بدن افزایش پیدا کند، خطر تشکیل رسوبات چربی در رگ های خونی وجود دارد که جریان خون را مختل می کند و حتی می تواند منجر به تشکیل لخته شود که ممکن است باعث حمله قلبی یا سکته شود.

کلسترول بالا اغلب به موقع تشخیص داده نمی شود زیرا علائم هشدار دهنده ای ندارد که بدن از خود نشان دهد. اما اگر غذاهای سرشار از چربی های اشباع شده و ترانس مصرف می کنید و سبک زندگی غیرفعالی دارید، بیشتر در معرض ابتلا به کلسترول بالا هستید. کنترل سطح کلسترول به هیچ وجه کار دشواری نیست و فقط باید برخی از عادات مضر را کنار گذاشت.

روزنامه “هندوستان تایمز” در مطلبی به برخی راهکارهای موثر برای کنترل سطح کلسترول خون اشاره کرده است:

به طور مرتب ورزش کنید
ورزش نکردن می تواند منجر به انباشت چربی مازاد شود که به رسوب چربی در کبد و افزایش سطح کلسترول کمک می کند. ورزش منظم می تواند وزن و کلسترول را کنترل کند.

از خوراکی‌های حاوی فیبر و ویتامین مصرف کنید
مصرف غذاهای حاوی چربی بالا مانند گوشت و لبنیات می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد زیرا در رسوب چربی در کبد نقش دارد. لازم است فرد غذاهای غنی از ویتامین و فیبر مانند دانه ها، آجیل، سبزیجات برگ دار و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجاند تا سطح کلسترول را تنظیم کند.

  نقش موثر درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها در بهبود عملکرد بدن

از سبک زندگی ناسالم دوری کنید
مصرف مواد الکلی، استعمال سیگار و سطح بالای استرس نقش مهمی در افزایش سطح کلسترول دارد. این مسائل فشار روی قلب را افزایش داده و باعث ایجاد اضطراب می شود. کاهش مصرف مواد غذایی ناسالم، اجتناب از مصرف مواد الکلی و سیگار می تواند سطح کلسترول را تا حد زیادی تنظیم کند.

از مصرف غذاهای آماده خودداری کنید
مواد غذایی آماده برای طبخ، کنسرو شده یا منجمد دارای مقادیر زیادی از مواد نگهدارنده است تا برای مدت زمان بیشتری قابل مصرف باشند که می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان