• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • دو سیاستمدار حامی پوتین در انتخابات صربستان و مجارستان به پیروزی رسیدند

دو سیاستمدار حامی پوتین در انتخابات صربستان و مجارستان به پیروزی رسیدند

پیام جوان: به گزارش دویچه وله، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر ملی‌گرای مجارستان با اکثریت قاطع برای چهارمین مرتبه متوالی در انتخابات نخست‌وزیری این کشور به پیروزی رسید. طبق اعلان برگزارکنندگان انتخابات مجارستان نتایج شمارش بیش از ۹۶ درصد آرا نشان می‌دهند حزب فیدز به رهبری اوربان در انتخابات روز یکشنبه ۱۴ فروردین (سوم آوریل) موفق به کسب ۵۳ درصد آرا شده است. ائتلاف اپوزیسیون طرفدار اروپا، متشکل از شش حزب که رقیب اصلی اوربان در این انتخابات بود، توانست ۳۵ درصد آرا را از آن خود کند.

اوربان شامگاه یکشنبه با حضور در جمع طرفدارانش، خود را پیروز انتخابات نامید و گفت این پیروزی چنان فوق‌العاده و بزرگ است که “احتمالا از روی کره ماه هم می‌توان آن را دید و حتما در بروکسل هم قابل مشاهده خواهد بود.”

حزب راست افراطی “می‌هازانک” (مهین ما) نیز در نتیجه‌ای که ناظران آن را تعجب‌برانگیز دانسته‌اند، بیش از شش درصد آرا را از آن خود کرد و به پارلمان راه یافت.

پیتر مارکی زای، رهبر اپوزیسیون مجارستان شکست خود در انتخابات را پذیرفت و در عین حال حزب حاکم را متهم کرد که مبارزات انتخاباتی را “با نفرت‌پراکنی و دروغ” پیش برده است. او این انتخابات را “نبردی ناعادلانه” توصیف کرد و گفت او و دیگر سیاستمداران اپوزیسیون از سوی رسانه‌های دولتی نادیده گرفته و تحریم شده بودند.

مقامات مجارستان از مشارکت ۷, ۶۸ درصدی شهروندان در انتخابات خبر داده‌اند.

منتقدان ویکتور اوربان او را متهم می‌کنند که مجارستان را به کشوری استبدادی تبدیل و اصلاحات انتخاباتی را به نفع حزب خود اعمال کرده است. آنها پیش‌تر نسبت به تقلب گسترده انتخاباتی هشدار داده بودند. افزون بر آن اکثر رسانه‌ها در مجارستان تحت کنترل دولت هستند و سیاست‌ها و پوشش خبری آنها عملا در راستای اهداف دولت پیش می‌رود.

  الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس پوتین، در زندان جان باخت

روزنامه لیبرال “Sme”، چاپ اسلواکی روز دوشنبه در تحلیلی نوشت ویکتور اوربان در انتخابات همه چیز را از قبل برنامه‌ریزی کرده و با استفاده از تاکتیک‌های ایجاد ترس در رأی‌دهندگان، به پیروزی رسیده است. اوربان در روز انتخابات هشدار داده بود اگر حزب اپوسیون طرفدار اروپا پیروز شود، مجارستان را وارد جنگی خارجی خواهد کرد که به مجارستانی‌ها مربوط نمی‌شود.

کارزار انتخاباتی مجارستان به شدت تحت تأثیر جنگ اوکراین قرار گرفته بود. ویکتور اوربان که مدتهاست به دلیل نزدیکی به کرملین و ولادیمیر پوتین از سوی اتحادیه اروپا سرزنش می‌شود، در ابتدای حمله نظامی روسیه به اوکراین از اقدام اتحادیه اروپا به نفع اوکراین حمایت کرده بود. با این حال او در طول مبارزات انتخاباتی بر بی‌طرفی مجارستان تأکید کرده و از جمله با تحویل سلاح به اوکراین از طریق خاک مجارستان مخالفت کرده بود.

پیروزی ووچیچ در صربستان

همزمان در صربستان نیز الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهوری این کشور، در انتخاباتی که روز یکشنبه برگزار شد، طبق نتایج اولیه موفق به کسب اکثریت آرا و ابقا در سمت خود شد. ووچیچ شامگاه یکشنبه خود را پیروز انتخابات معرفی کرد و در سخنرانی‌اش از کسب حدود “۶۰ درصد آرا” سخن گفت.

حزب مترقی صربستان به رهبری ووچیچ با کسب حدود ۴۴ درصد، به عنوان قدرتمندترین حزب سیاسی به پارلمان راه یافت.

کارزار انتخاباتی در صربستان نیز به شدت تحت تأثیر حمله نظامی روسیه به اوکراین قرار گرفته بود. ووچیچ در مبارزات انتخاباتی‌اش، خود را “ضامن ثبات” در صربستان معرفی کرده بود. صربستان و روسیه روابط نزدیکی با یکدیگر دارند و ووچیچ نیز همچون بسیاری از هموطنانش جزو حامیان پوتین به شمار می‌رود.

  ریزش قیمت نفت در واکنش به درخواست ترامپ از اوپک

روسیه در آستانه انتخابات صربستان، با اعمال تخفیف کلان در قیمت گاز صادراتی به این کشور، به ووچیچ برای جلب نظر رأی‌دهندگان کمک کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان