• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • بشار اسد برای اولین بار طی بیش از یک دهه از یک کشور عربی بازدید کرد

بشار اسد برای اولین بار طی بیش از یک دهه از یک کشور عربی بازدید کرد

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز جمعه در سفری به امارات متحده عربی برای اولین بار طی بیش از یک دهه از یک کشور عربی بازدید کرد. ایالات متحده اما این رخداد را به شدت محکوم کرد و آن را تلاشی برای مشروعیت بخشیدن به حکومت اسد دانست.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، گزارش داد که آقای اسد در این سفر با شیخ محمد بن زائد آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح و همچنین شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی، دیدار کرده است.

این رسانه افزود، سفر بشار اسد در راستای «دغدغه‌های مشترک برای ادامه رایزنی‌ها و همکاری‌های برادرانه بین دو کشور پیرامون مسائل مختلف» انجام گرفته است.

به گفته سانا، اسد تاکید کرده که امارات متحده عربی با توجه به سیاست متعادلی که در رابطه با مسائل بین‌المللی دنبال می‌کند، نقش مهمی دارد و از این رو «ما برای حفاظت از منطقه باید به اصول خود، حاکمیت کشورها و منافع ملت‌هایمان پایبند باشیم».

خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی، نیز وقوع این دیدار را تایید کرد و گفت که ولیعهد این کشور ابراز امیدواری کرده که این دیدار راه را برای ایجاد خیر، صلح و ثبات در سوریه و کل منطقه باز کند.

شیخ محمد بن زائد آل نهیان در این دیدار همچنین بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و لزوم خروج نیروهای خارجی از آن تاکید کرد.

وی گفت که سوریه یکی از ستون‌های اصلی امنیت اعراب است و امارات متحده عربی تمایل دارد تا همکاری‌های خود با سوریه را ادامه دهد.

با این حال سفر بشار اسد به امارات متحده عربی واکنش شدید ایالات متحده را به دنبال داشت. ند پرایس، سخنگوی وزارت خاجه ایالات متحده گفت، واشینگتن «از این تلاش آشکار برای مشروعیت بخشیدن به بشار اسد عمیقا ناامید است و او را همچنان مسئول مرگ و رنج‌های بی‌شمار شهروند سوری می‌داند، مسئول آوارگی بیش از نیمی از جمعیت آن کشور و بازداشت خودسرانه و ناپدیدسازی بیش از ۱۵۰ هزار زن و مرد و کودک».

  استعفای نخست وزیر ژاپن از مقام خود با کناره گیری از انتخابات آتی حزب متبوعش

سوریه در پی قیام مردم آن علیه حکومت بشار اسد و استفاده خشونت‌بار حکومت علیه معترضان در سال ۲۰۱۱ از اتحادیه عرب اخراج شد. از آن زمان سوریه درگیر یک جنگ داخلی است که بخش بزرگی از این کشور را ویران کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های آلمان و آسوشیتدپرس – رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان