• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • وزیر خارجه بریتانیا: پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران در اولویت دولت این کشور است

وزیر خارجه بریتانیا: پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران در اولویت دولت این کشور است

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه، ۲۵ اسفندماه، اعلام کرد که پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران و پرونده نازنین زاغری-رتکلیف، زندانی دوتابعیتی در ایران، در اولویت دولت این کشور است.

خانم تراس در پاسخ به پرسش خبرنگار اسکای‌نیوز بدون اشاره به این که آیا این بدهی به ایران پرداخت شده یا خیر، تنها گفت که این دو موضوع در اولویت قرار گرفته‌اند.

وی در عین حال افزود: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که این یک بدهی مشروع به ایران است و به دنبال راه‌هایی برای پرداخت آن بوده‌ایم.»

اظهارات وی یک روز پس از آن بیان می‌شود که تولیپ صدیق، نماینده مجلس و نزدیک به خانواده خانم زاغری، در بریتانیا در یک پیام توییتری نوشت که نازنین زاغری پس از شش سال پاسپورت خود را پس گرفته است.

خانم صدیق همچنین از حضور یک گروه مذاکره‌کننده بریتانیایی در تهران خبر داده بود که وزیر خارجه بریتانیا نیز بدون اشاره به جزئیات، حضور این گروه در ایران را تائید کرده است.

اخبار تائیدنشده‌ای در فضای مجازی فارسی‌زبان منتشر شده است حاکی از این که بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت بریتانیا به ایران پرداخت شده است.

رسانه‌های دولتی ایران در سال ۲۰۲۱ به نقل از مقامات ایرانی ناشناس نوشته بودند که نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، پس از پرداخت این بدهی آزاد خواهد شد.

دولت بریتانیا به دلیل تحویل ندادن تانک‌های مدل چیفتن که قرارداد آن بیش از چهار دهه پیش میان حکومت پهلوی و دولت وقت بریتانیا امضا شده بود، حدود چهارصد میلیون پوند به ایران بدهکار است.

  بررسی اندروید باکس هوما

نازنین زاغری،‌ کارمند بنیاد تامسون رویترز، در فروردین ۹۵ در پایان سفرش به ایران که برای دیدار با خانواده خود رفته بود، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد.

سال گذشته، با وجود پایان یافتن دوران محکومیت این شهروند دوتابعیتی، حکومت ایران با گشودن پرونده‌ای جدید علیه او، بار دیگر خانم زاغری را به یک‌ سال زندان محکوم کرد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیوفردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان