• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • چند روز در هفته باید ورزش کرد؟

چند روز در هفته باید ورزش کرد؟

پیام جوان: جنب وجوش داشتن برای حفظ سلامت اهمیت حیاتی دارد اما برای رسیدن به هدف‌های خود از نظر تناسب اندام شامل کاهش وزن یا افزودن به توده عضلانی برای استحکام عضلات و استخوانها، درک دقیق اینکه چقدر باید ورزش کنیم، شاید اندکی دشوار باشد.

متخصصان ورزش و تندرستی می گویند: انتخاب نوع نرمش و تحرک بدنی در نهایت به توانایی‌ها، هدف‌ها، موارد خوشایند یا ناخوشایند، ابزارهای موجود، آسیب‌دیدگی‌ها و حتی وقت افراد بستگی دارد.

بنابر مقاله‌ای که در نشریه ایندیپندنت به چاپ رسیده، هرچند روش واحدی برای تمام افراد توصیه نمی شود اما اصول و رهنمودهایی هست که با پیروی از آن‌ها در تمرینات ورزشی می‌توان به برنامه‌ تمرین متوازن، کارساز، ایمن و لذت‌بخش دست یافت.

چند روز در هفته باید تمرین کرد؟

اگر جزو شیفتگان بدن‌سازی نباشیم، احتمالا دوست داریم با صرف زمان هر چه کمتری در باشگاه به هدف‌های خود در کسب سلامت و تناسب اندام دست یابیم. اما متخصصان می‌گویند با فقط هفته‌ای یک یا دو بار ورزش نمی‌توان از سطح پایینی از تناسب اندام فراتر رفت.

اگر بخواهیم در مدت زمان معقولی به اهداف خود در حفظ سلامت و تناسب اندام دست یابیم، باید دست‌کم سه بار در هفته ورزش کنیم. چهار یا پنج بار در هفته ورزش کردن عالی است، اما برای اکثر مردم مقدور نیست، زیرا وقت محدودی دارند. به همین دلیل سه روز در هفته ورزش کردن بهترین هدف‌گذاری است. به این ترتیب، بدن در سراسر هفته تحت فشار تمرینی کافی قرار خواهد داشت که به آن امکان می‌دهد سازگارتر، قوی‌تر و متناسب‌تر شود.

مدت تمرین چقدر باشد؟

  ضرورت مصرف حبوبات در رژیم غذایی

برخی می‌گویند اگر از زمان معقولانه استفاده کنیم، می‌توانیم در مدت نیم‌ساعت، ورزش اثربخش و کارآمدی انجام دهیم اما به اعتقاد کارشناسان سلامت، اگر بخواهیم به راستی پیشرفت کنیم، مدت ورزش باید ۴۵ دقیقه تا یک ساعت باشد.

آنها توصیه می‌کنند که ۱۰ دقیقه بدن خود را گرم کنیم و به حرکت درآوریم، ۳۰ تا ۴۰ دقیقه با وزنه تمرین کنیم و پنج تا ۱۰ دقیقه هم برای کارهای کششی و سرد کردن بدن صرف کنیم.

با این حال، نیم ساعت ورزش هم برای تمرینات تناوبی یا آماده‌سازی مفید است.

خواب در بحث تناسب اندام چقدر اهمیت دارد؟

در یک کلام: خیلی زیاد. برای همه و به خصوص آن‌هایی که مرتب ورزش می‌کنند، شبی متوسط هفت تا هشت ساعت خوابیدن اهمیت حیاتی دارد. پس از تمرینات ورزشی در روز، بدن قوی‌تر می‌شود، چربی می‌سوزاند و بافت‌های آسیب‌دیده ماهیچه‌ها را هنگام خواب بازسازی می‌کند.

بنابراین اگر خواب کافی نداشته باشیم، زیان می‌کنیم، تمرینات ورزشی اثر منفی می‌گذارد و برای انجام ورزش نیروی کافی نخواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان