• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • احمد نادری، نماینده مجلس: عربستان مسئول مرگ سفیر ایران در یمن است

احمد نادری، نماینده مجلس: عربستان مسئول مرگ سفیر ایران در یمن است

پیام جوان: به گزارش دویچه وله، مراسم تشییع حسن ایرلو، سفیر ایران در صنعا صبح روز چهارشنبه اول دی با شرکت علی فدوی جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه در تهران برگزار شد.

حسن ایرلو شنبه ۲۸ آذر به دنبال یک معافیت استثنایی از محاصره هوایی تحت نظر ائتلاف عربی از صنعا خارج شد. علت خروج او لزوم درمان فوری کرونا عنوان شد.

حسن آیرلو یک روز بعد اما در تهران درگذشت. وزارت امور خارجه ایران فوت او را ناشی از “همکاری دیرهنگام برخی کشورها” و بازگشت “در شرایطی نامناسب” دانست.

حسین امیرعبداللهیان ، وزیر خارجه دولت سیزدهم نیز عربستان را به کوتاهی در انتقال حسن ایرلو متهم کرد و گفت: «متاسفانه طرف سعودی در ارتباط با این موضوع خیلی دیر تصمیم گرفت و برخی از دستگاه‌های اجرایی عربستان سعودی در این زمینه تعلل کردند.»

خبرگزاری رویترز اما به نقل از ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی نوشت فرماندهی ائتلاف به دستور مقامات سعودی با در نظر گرفتن اصول بشردوستانه و احترام به میانجی‌گری عمان و عراق در کمتر از ۴۸ ساعت پس از اعلام وضعیت سلامتی حسن ایرلو، شرایط انتقال او را فراهم کرد.

ترکی المالکی اظهارات وزیر خارجه ایران در خصوص تاخیر در انتقال حسن ایرلو از یمن را “توهین‌آمیز” و “غیرقابل قبول” خواند.

سخنگوی ائتلاف عربی به رویترز گفته که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف، مجوز عبور صادر کردند و پرواز از صنعا به بصره نیز با کمک هواپیمای سی-۱۳۰ عراقی انجام شد.

سخنگوی ائتلاف عربی درباره شرایط سفیر ایران توضیحی نداده است. وزیر خارجه ایران اما وضعیت آیرلو را “نامناسب” توصیف کرده و گفته است که این “ظلم” هرگز فراموش نخواهد شد.

  سخنگوی وزارت خارجه ایران: مذاکرات تازه‌ای با عربستان سعودی به میزبانی عراق انجام نشده است

نماینده مجلس: عربستان مسئول مرگ سفیر ایران در یمن است
در این میان، احمد نادری، نماینده تهران در مجلس در پیامی توییتری نوشته است: «این دومین بار است که کشور تکفیری مدعی اسلام، سفیری را از ما می گیرد. اگر باراول پاسخ متناسب دریافت می‌کرد، به فکر چنین غلطی نمی‌افتاد.»

ایرلو از افسران ارشد سپاه قدس بود که پنهانی وارد یمن شده بود و به عنوان سفیر ایران در صنعا فعالیت می‌کرد.

دولت آمریکا سال گذشته حسن ایرلو را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بین جمهوری اسلامی ایران که از حوثی‌های شیعه حمایت می‌کند و عربستان سعودی که از دولت قانونی مورد حمایت جامعه جهانی پشتیبانی می‌کند سال‌هاست جنگی نیابتی جریان دارد.

جنگ ویران‌گر یمن بیش از هفت سال است ادامه دارد. سازمان ملل متحد جنگ یمن را “بدترین بحران انسانی جهان” توصیف کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان