• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • آیا باید داخل گوش‌هایمان را تمیز کنیم؟

آیا باید داخل گوش‌هایمان را تمیز کنیم؟

پیام جوان: افراد معمولاً نیازی به تمیز کردن گوش‌های خود ندارند، اما گاهی اوقات این ترشحات یا دیگر مواد زاید ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. ترشح گوش که با نام‌هایی همچون «سرومن»، «وکس»، «جرم» یا «موم» گوش هم خوانده می‌شود، توسط غدد مومی گوش ترشح می‌شود که دارای حالت چسبندگی است و برای نرم نگه داشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است.

جرم گوش دارای خاصیت اسیدی است که مانع از رشد باکتری ها و قارچ‌ها در داخل گوش می‌شود. این ماده به‌ طور طبیعی و با اعمالی مثل جویدن و حرکت دادن فک، خودبه‌خود به سمت بیرون گوش حرکت می کند و از مجرای گوش خارج می‌شود.تمیز کردن گوش معمولا نیاز نیست زیرا تمیز کردن بیش از حد گوش می‌تواند به خشکی و خارش گوش منجر شود.

اما با این حال، مواقعی هم وجود دارد که در اثر کثرت موم یا زباله در داخل گوش، علایمی مانند خفه شدن یا کم شدن شنوایی ایجاد می‌شود. در این هنگام نیاز است که گوش‌های خود را تمیز کنید. در ادامه سعی می کنیم شما را با نحوه تمیز کردن گوش در خانه آشنا کنیم:

چگونه گوش خود را تمیز کنیم

ایمن‌ترین روش برای تمیز کردن گوش، همواره مراجعه به پزشک است، اما اگر فردی همچنان می‌خواهد گوش‌های خود را در خانه تمیز کند، می‌تواند روش‌ زیر را امتحان کند:

با استفاده از یک پارچه مرطوب برای قسمت خارجی گوش

فرد می تواند پارچه یا دستمال کاغذی را با آب ولرم خیس کند. پس از فشار دادن مقدار اضافی آب آن، برای تمیز کردن نواحی بیرونی گوش از آن استفاده کند. به یاد داشته باشید قرار دادن هر گونه شیء در داخل گوش هرگز ایده خوبی نیست.

  این میوه به خواب شبانه شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان