• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • صحبت‌های امیرعبداللهیان پیرامون تماس با آمریکایی‌ها در جریان سفرش به نیویورک

صحبت‌های امیرعبداللهیان پیرامون تماس با آمریکایی‌ها در جریان سفرش به نیویورک

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، وزیر امور خارجه ایران شامگاه شنبه دهم مهر گفت که در جریان سفرش به نیویورک مقام‌های آمریکایی در مورد احیای برجام با او تماس گرفته‌اند و او به آنها در این مورد پیامی داده است.

حسین امیرعبداللهیان که در یک برنامه تلویزیون دولتی ایران سخن می‌گفت اظهار داشت: «من در آنجا بودم و آمریکایی‌ها تلاش کردند خیلی از کانال‌ها را باز کنند و به یک شکلی تماسی با من بگیرند و پیام‌هایی را منتقل کنند. به یکی از کسانی که حامل پیام بود گفتم … اگر نیت واقعی دارند بخشی از اموال ما مثلاً ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مربوط به خود ما را در بانک‌های خارج از کشور را آزاد یا به کشور برگردانند.»

به دلیل تحریم‌های ایالات متحده بر بخش‌های بانکی و انرژی ایران، ایران تاکنون موفق به دست‌یابی به ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های خود در بانک‌های خارجی نشده است؛ دارایی‌های که عمدتاً از طریق صادرات نفت و گاز به دست آمده است.

قدرت‌های غربی از ایران خواسته‌اند که به مذاکرات احیای برجام بازگردد و در روزهای اخیر نیز تأکید داشته‌اند که زمان برای ازسرگیری این مذاکرات در حال اتمام است زیرا برنامه هسته‌ای تهران بسیار فراتر از محدودیت‌های تعیین شده در توافق پیشین در حال توسعه است.

حسین امیرعبداللهیان شامگاه شنبه بار دیگر تأکید کرد که ایران «به زودی» به مذاکرات متوقف شده هسته‌ای در وین بازمی‌گردد اما از اعلام تاریخ آن خودداری کرد.

وزیر خارجه ایران در عین حال گفت: «به آنها گفتیم دولت جدید ایران به هیچ وجه به هشت سال و پنج سال و نیم قبل و یک سال قبل باز نخواهد گشت. ما نمی‌آییم پای میز مذاکره که با شما قهوه بنوشیم و هر کس به پایتخت‌های خود برگردد و متن‌هایی را تفاهم کنیم. شما باید نیت و اراده واقعی خود را نشان دهید. همه چیز نیاز به مذاکره ندارد.»

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: ایران و قدرت‌های جهانی به احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام بسیار نزدیک هستند

تاکنون شش دور از مذاکرات احیای برجام در وین برگزار شده است. اما به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری این مذاکرات به درخواست تهران متوقف شده و هنوز از سر گرفته نشده است.

آنتونی بلینکن و دیگر مقام‌های آمریکایی، از تعلل دولت تازه ایران و کاهش جدی همکاری تهران و آژانس، ناراضی هستند. این در حالی است که مقام‌های اتحادیه اروپا در تلاشند با کمک کشورهای دیگر، ایران را به بازگشت سریع‌تر به میز مذاکرات راضی کنند.

دولت آمریکا ابراز امیدواری کرده است که پس از احیای برجام بتواند درباره سایر مسائل مورد مناقشه با ایران از جمله فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران نیز مذاکره کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این بارها درخواست مذاکره درباره فعالیت‌های موشکی را که از از سوی کشورهای غربی و عربی مطرح شده است، رد کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان