• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • چند دلیل عمده که باعث نازکی و ریزش موی شما می‌شوند

چند دلیل عمده که باعث نازکی و ریزش موی شما می‌شوند

پیام جوان: ریزش مو یکی از دغدغه‌هایی است که هر فردی را می‌تواند به وحشت انداخته و مضطرب کند. به گفته متخصصان چندین دلیل می‌تواند وجود داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است؛ ضربه یکی از عوامل مهم در ریزش موست که می‌تواند جسمانی باشد مانند عمل جراحی یا تصادف رانندگی یا می‌تواند احساسی باشد، مانند از دست دادن کسی که دوستش دارید؛ در هر صورت ضربه روحی و جسمی می‌تواند بر مو‌های شما تاثیر بگذارد.

دینه رابینسون، استادیار بالینی پوست در بیمارستان ییل نیوهاون توضیح می‌دهد: شما می‌توانید ریزش موی «شوکی» داشته باشید که محدود بوده و به خودی خود برطرف می‌شود، اما می‌تواند تا شش ماه طول بکشد.

مارینا پریدو، متخصص پوست در نیویورک راهکارهایی را در این باره ارائه می‌دهد، او می‌گوید در این شرایط بیشتر مراقب خود باشید. رژیم غذایی غنی از ویتامین B مملو از غلات کامل، پروتئین و سبزیجات برگ تیره داشته باشید که همه آن‌ها به مبارزه با ریزش مو کمک می‌کند، خبر خوب این است که مو‌های شما همانطور که احساس می‌کنید باز می‌گردد اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا تفاوت را مشاهده کنید.

پریدو هشدار می‌دهد ابزار داغ و یا استفاده از موادی مانند کراتین می‌توانند نقش بسیاری در ریزش مو داشته باشند. حتی پیچاندن تارو مو دور انگشت هم می‌تواند در ایجاد تنش نقش داشته و باعث نازک شدن مو شود.

پریدو می‌افزاید: بستن موها به طور محکم و دم اسبی و پوشاندن دائمی موها می‌تواند موجب سائیدگی و خراش روی پوست سر و شکنندگی موها شود. هرچه کمتر این کار را انجام دهید، برای مو‌های شما بهتر است. تا زمانی که مو‌های شما بهبود می‌یابد، به سراغ رنگ و بافت طبیعی تری بروید و شامپو‌ها و نرم کننده‌های ملایم بدون سولفات را انتخاب کنید. اگر همیشه مو‌های خود را بافته یا محکم به عقب می‌کشید، آن‌ها را رها کنید تا تقویت شوند، همچنین می‌توانید مکمل‌های روزانه مو حاوی بیوتین، ویتامین‌ها و مواد معدنی را امتحان کنید.

  چند خاصیت اصلی مصرف قارچ برای پوست

پریدو می‌گوید: نازک شدن ناگهانی مو‌ها می‌تواند نشانه کم خونی (تعداد کم گلبول‌های قرمز خون)، مشکلات هورمونی به ویژه مربوط به رویداد‌هایی مانند بارداری یا اختلال تیروئید باشد که همه در زنان بسیار شایع است. در صورت وجود هر یک از موارد ذکر شده، ریزش مو تنها علامت موجود نخواهد بود. با بیماری تیروئید، احتمالاً متوجه تغییراتی در سطح انرژی، وزن و خشکی پوست می‌شوید و ممکن است تپش قلب داشته باشید. نوسانات هورمونی اغلب باعث آکنه، ریزش موی صورت مانند ابرو‌ها و تغییر در قاعدگی می‌شود.

چه باید کرد: اگر مشکوک هستید که چیزی هورمونی یا پزشکی در حال انجام است، برای انجام یک آزمایش کامل فیزیکی به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما باید بتواند در مورد آنچه دقیقا باعث نازک شدن مو می‌شود، همراه با بهترین توصیه‌ها برای درمان، بینش بیشتری ارائه دهد.

مایکل سومنک، جراح پلاستیک در واشنگتن، می‌گوید: درمان‌های ترکیبی پتانسیل رشد مو‌های جدید را افزایش داده و از ریزش مداوم فولیکول‌های مو جلوگیری می‌کند. او دوست دارد مکمل‌های مو و درمان‌های موضعی مانند Rogaine زنان را که حاوی ماینوکسیدیل است، ترکیب کند تا به رشد مجدد مو‌های بیمار کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان