• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • وزیر خارجه اوکراین می‌گوید این کشور در اولین موج ارسال، بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ فروند تانک دریافت خواهد کرد

وزیر خارجه اوکراین می‌گوید این کشور در اولین موج ارسال، بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ فروند تانک دریافت خواهد کرد

پیام جوان: دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن گفت این کشور در اولین «موج ارسال»، بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ فروند تانک دریافت خواهد کرد. کشورهای حامی اوکراین در هفته‌های اخیر بر سر ارسال تانک‌های سنگین و پیشرفته به این کشور برای مقابله با تهاجم روسیه توافق کردند.

به نقل از رادیو فردا، آقای کولبا در یک نشست خبری مجازی گفت: «ائتلاف تانک شامل ۱۲ کشور است. می‌توانم بگویم که ارتش اوکراین در اولین موج کمک بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ فروند تانک غربی دریافت خواهد کرد».

او افزود که این کمک‌ها شامل تانک‌های «لئوپارد ۲» آلمانی، تانک‌های «چلنجر۲» بریتانیایی و تانک‌های «آبرامز‌ام ۱» آمریکایی است و اوکراین واقعا روی توافق برای دریافت تانک‌های فرانسوی «لکئر» نیز حساب می‌کند.

آقای کولبا تاریخ دریافت هیچیک از این تانک‌ها را اعلام نکرد. باید در نظر داشت که آموزش پرسنل نظامی اوکراین برای استفاده از این تانک‌ها نیز زمان می‌برد.

او افزود که دولت اوکراین در پشت صحنه به تلاش خود برای جلب موافقت کشورهای دیگر به ارسال تانک در این مقطع حساس از جنگ ادامه می دهد.

وزیر خارجه اوکراین افزود:«ما در زمینه افزودن به کشورهای عضو ائتلاف تانک و افزودن بر تعداد تانک هایی که کشورهای عضو تاکنون تعهد داده اند به تلاش خود ادامه می‌دهیم.»

کارشناسان معتقدند که ارتش اوکراین در حال برنامه ریزی و آمادگی برای انجام ضد حمله‌های گسترده برای بازپس گیری مناطق اشغالی در شرق و جنوب این کشور است. از قرار معلوم آمریکا به کی‌یف گفته است که تا ورود کمک‌های تسلیحاتی جدید این ضد حمله‌ها را به تعویق بیاندازد.

  سلطان سفر؛ استارتاپی که مخاطبانش عشق سفر هستند!

در عین حال اوکراین نگران است که ارتش روسیه در هفته‌ها و ماه‌های آینده تهاجم گسترده‌ای را آغاز کند.

همزمان، ارتش اوکراین روز سه شنبه اعلام کرد که حملات ارتش روسیه به جاده‌ای در نزدیکی شهر باخموت، واقع در ناحیه دونتسک را دفع کرده و از تصرف یکی از مسیرهای تدارکاتی خود جلوگیری کرده است.

سرهیل چرواتی، یک سخنگوی ارتش اوکراین در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور گفت نیروهای روسیه نتوانسته‌اند جاده بین باخموت و چاسیو یار را قطع کنند. او افزود: «نیروهای روسیه نتوانسته اند این جاده را که از مسیرهای تدارکاتی ارتش اوکراین است قطع کنند. نیروهای اوکراینی مستقر در باخموت تمامی نیازهای خود را دریافت می کنند.»

او تاکید کرد که باخموت هنوز یکی از کانون‌های اصلی حملات ارتش روسیه است.

صبح سه‌شنبه روسیه اعلام کرد که ارتش این کشور یک روستای کوچک در شمال باخموت را تصرف کرده است.

خبرگزاری‌های بین المللی به دلیل عدم دسترسی به خط مقدم جبهه نمی‌توانند ادعاهای هیچیک از طرفین را تایید کنند.

نبرد شدید بر سر تصرف باخموت و مناطق اطراف آن طی ماه‌های گذشته ادامه پیدا کرده است.

میخایلو پودولیاک، یکی از مشاوران ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین گفت این کشور به کمک‌های تسلیحاتی بیشتری نیاز دارد چون حملات ارتش روسیه در جبهه‌های شرقی تشدید شده است.

او در توئیتی نوشت:«گلوله باران دائمی شهرهای نزدیک به خطوط مقدم جبهه، استقرار نیرو و استحه و مهمات بیشتر در این جبهه‌ها به هیچ وجه نشانه تمایل روسیه به صلح نیست. این‌ها همه نشانه‌های تشدید حملات روسیه هستند و در نتیجه اوکراین به تسلیحات بیشتری نیاز دارد.»

  نخست وزیر ژاپن رسما استعفایش را اعلام کرد

درهفته جاری و پس ازتوافق کشورهای غربی با ارسال تانک‌های سنگین و پیشرفته مقامات اوکراین تسلیحات سنگین بیشتر از جمله جت‌های جنگنده را درخواست کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان