گامی مهم در درمان آلزایمر: تأیید داروی کیسونلا توسط FDA

پیام جوان: مقامات آمریکا داروی جدیدی به نام «کیسونلا» را برای درمان آلزایمر در مراحل اولیه تأیید کردند. این دارو می‌تواند به طور متوسط روند بیماری را کند کرده و گزینه جدیدی برای بیماران در این مرحله از بیماری باشد.

کیسونلا دومین دارویی است که پس از «لکمبی» به طور قانع‌کننده‌ای نشان داده می‌تواند زوال عقل ناشی از آلزایمر را در بیماران به تأخیر اندازد. تأخیر مشاهده شده در روند بیماری با این دارو حدود هفت ماه است.

مصرف این دارو باید با احتیاط انجام شود و بیماران و خانواده‌هایشان باید قبل از تصمیم‌گیری، مزایای آن را با عوارض جانبی خطرناک مانند تورم مغز بسنجند.

پزشکان تأیید این داروی جدید را گامی مهم در درمان آلزایمر پس از دهه‌ها تلاش ناموفق می‌دانند.

هم کیسونلا و هم لکمبی آنتی‌بادی‌های آزمایشگاهی هستند که با هدف قرار دادن «آمیلوئید بتا» عمل می‌کنند. این ماده سازنده اصلی پلاک‌های آمیلوئید در مغز افراد مبتلا به آلزایمر است.

بیش از شش میلیون نفر در ایالات متحده به آلزایمر مبتلا هستند. فقط کسانی که بیماری‌شان در مراحل اولیه یا خفیف است، واجد شرایط استفاده از این دارو خواهند بود.

هزینه داروی کیسونلا در یک سال ۳۲ هزار دلار است که از داروی لکمبی گران‌تر است. این دارو یک بار در ماه تزریق می‌شود در حالی که لکمبی دو بار در ماه باید تزریق شود.

در ایران، آمارها نشان می‌دهد که در هر ۷ دقیقه یک نفر به دمانس یا زوال عقل مبتلا می‌شود و ۱٫۴ میلیون نفر با این بیماری دست به گریبان هستند.

انجمن آلزایمر ایران هشدار داده که سن ابتلا به آلزایمر در کشور پایین آمده و به ۵۰ سال رسیده است.

  Hillary Clinton says economy isn't the only reason to elect a president 'or in this case retire one'

با وجود پیشرفت‌های جهانی در درمان آلزایمر، چشم‌انداز واردات این داروها به ایران روشن نیست. بازار داروهای جعلی و مرگبار برای این بیماری در ایران نیز روز به روز داغ‌تر می‌شود.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان