مطهره گونه‌ای، فعال دانشجویی، به یک سال حبس محکوم شد

پیام جوان: مطهره گونه‌ای، عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، به دلیل فعالیت‌های خود در حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ و به طور خاص، اعتراض به حکم اعدام توماج صالحی، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

گونه‌ای که پیشتر از سوی کمیته مرکزی وزارت بهداشت به ۲۴ ماه محرومیت از تحصیل و تبعید به دانشگاه علوم پزشکی اردبیل محکوم شده بود، این بار در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی علی مظلوم به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع رسانه‌های ضد انقلاب” مجرم شناخته شد.

وی با انتشار پستی در حساب ایکس خود، این حکم را “بیدادگاه انقلاب” خواند و اعلام کرد که وکلایش، آقایان نیلی و بهزادی‌راد، موفق به تبرئه او از اتهامات “توهین به رهبری” و “اخلال در نظم عمومی” شده‌اند.

مهدی هادی‌زاده، همسر گونه‌ای نیز به دلیل حمایت از اعتراضات، از سوی کمیته مرکزی وزارت بهداشت به دو ترم محرومیت از تحصیل و تبعید به دانشگاه علوم پزشکی اردبیل محکوم شده است.

فشار بر دانشجویان معترض

حکم حبس مطهره گونه‌ای نمونه‌ای از تشدید سرکوب دانشجویان و فعالان سیاسی در ایران پس از اعتراضات سراسری “زن، زندگی، آزادی” است. در جریان این اعتراضات، صدها دانشجو بازداشت و یا از تحصیل تعلیق شدند و اساتید حامی آنها نیز با احکام مشابهی روبرو شدند.

بیش از ۱۲۰ دانشگاه ایران در جریان این اعتراضات، ضمن اعلام حمایت از مردم، خواهان “براندازی” و “حذف کلیت جمهوری اسلامی” در ایران شده بودند.

بر اساس گزارش VOA

  Anti-Semitic attacks spike, killing most Jews in decades

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان