• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • چرا برزیل تیم اول رنکینگ فیفا است و نه آرژانتین؟

چرا برزیل تیم اول رنکینگ فیفا است و نه آرژانتین؟

پیام جوان: به گزارش ورزش سه، آرژانتین چند روز پیش با هدایت کاپیتانش لیونل مسی موفق شد در جام جهانی قطر به قهرمانی برسد تا بعد از سال ۱۹۸۶ یک بار دیگر جام طلایی را به خانه ببرد. اما امروز که فیفا رده‌بندی جدید تیمهای ملی را منتشر کرد بر خلاف انتظار هواداران آرژانتین نام آلبی‌سلسته در رتبه دوم جدول قرار داشت و برزیل همچنان صدر را به خود اختصاص داده بود.

این در حالی است که برزیلی‌ها در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل کرواسی در ضربات پنالتی شکست خوردند و حتی نتوانستند به جمع چهار تیم برتر صعود کنند.

چرا برزیل تیم اول رنکینگ فیفا است و نه آرژانتین؟
فیفا در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد از این پس برای تعیین رتبه‌های رنکینگ این نهاد از الگوریتم‌های جدیدی استفاده خواهد کرد. در این روش که روش Elo نام دارد پیروزی در وقتهای ۹۰ دقیقه امتیاز بیشتری از برد در وقتهای اضافه و ضربات پنالتی دارد. آرژانتین در مسیر قهرمانی در جام جهانی قطر دو بازی خود را در ضربات پنالتی با پیروزی پشت سر گذاشت. از این گذشته آلبی‌سلسته در بازی اول خود در این تورنمنت در کمال شگفتی مقابل عربستان شکست خورد و این باخت مقابل تیمی با رتبه پایین در رده‌بندی فیفا باعث شد آرژانتینی‌ها ۳۹ امتیاز از دست بدهند.

از سوی دیگر برزیل در جام جهانی ۳ پیروزی و ۲ شکست داشت. از این گذشته سلسائو پیش از شروع جام جهانی پیروزی‌های پرگلی مقابل همسایه‌های خود در آمریکای جنوبی به دست آورده بود.

با اینحال اگر آرژانتین دو بازی خود در مراحل حذفی جام جهانی را در وقتهای ۹۰ دقیقه‌ای پیروز می‌شد و نه در ضربات پنالتی‌‌ می‌توانست جلوتر از برزیل صدرنشین رنکینگ فیفا باشد.

  ناراحتی بازیکنان پاری سن ژرمن از کیلیان امباپه

در روش جدید امتیازدهی فیفا امتیاز اضافی‌ای برای قهرمانی در تورنمنت‌ها اختصاص داده نمی‌شود و فقط پیروزی‌ها و شکست‌ها است که برای تیمها امتیاز مثبت یا منفی دارد. در نتیجه آرژانتین به عنوان قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ امتیاز اضافی‌ای دریافت نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان