• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • گزارش‌های متناقض از میزان مشارکت در دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری ایران

گزارش‌های متناقض از میزان مشارکت در دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری ایران

پیام جوان: دومین دور رای‌گیری میان دو نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی روز جمعه ۱۵ تیر در ایران آغاز شد.در این ارتباط گزارش های منتشر شده در شبکه های اجتماعی در مورد روند انتخابات در بسیاری از شهرها حاکی از خلوت بودن حوزه‌های رای گیری و عدم استقبال گسترده تاکنون بوده است.

به گزارش صدای آمریکا، بسیاری از چهره ها و فعالان و نیز سازمان ها و تشکل های سیاسی و مدنی همراه با شمار زیادی از زندانیان سیاسی، همانند دور نخست رای‌گیری، آن چه جمهوری اسلامی انتخابات می‌نامد را «سیرک» یا «نمایش» نامیده و خواستار تحریم آن شده اند.

آمریکا نیز انتخابات به سبک رژیم جمهوری اسلامی را عادلانه و آزاد ارزیابی نکرده است.

به گزارش خبرگزاری حکومتی «ایرنا»، محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور جمهوری اسلامی، گفت که «سعی می‌کنیم در ساعات ابتدایی روز شنبه، نتیجه نهایی را اعلام کنیم.»

در همین حال، فیلم های منتشر شده در کانال «اعتراض مدنی بازار» از شماری از حوزه‌های رای‌گیری در شهرهایی مانند تهران، زاهدان، کرج، کهنوج، فومن، ایلام، اهواز، اصفهان، بجنورد، شهرکرد و کرمانشاه حاکی از آن است که واجدان شرایط پای صندوق های رای نرفته اند.

«۱۵۰۰ تصویر» هم در شبکه اجتماعی «ایکس» تصاویری از حوزه‌های خلوت رای‌گیری در تهران، شیراز، مرودشت، هشتگرد، مشهد و درود را منتشر کرد.

با این همه، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور جمهوری اسلامی مدعی «صف‌های طولانی برای اخذ رای‌»‌ در حوزه‌های رای‌گیری شد. محمد مخبر سرپرست ریاست‌جمهوری اسلامی ایران هم مدعی «تعداد بیشتر رای دهندگان» شده است.

رضا حاجی حسینی، روزنامه‌نگار، در واکنش به ادعای محمد مخبر در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:‌ «ترجمه: در حال آماده کردن مقدمات برای اعلام عدد بزرگ‌تری برای شرکت‌کنندگان در دور دوم «انتصابات ۱۴۰۳» هستیم.»

  Mueller’s complaints show Barr has a whole lot of explaining to do

 

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان