• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • انتخابات ایران: انتقادات بین‌المللی و مشارکت پایین مردم

انتخابات ایران: انتقادات بین‌المللی و مشارکت پایین مردم

پیام جوان: رای‌گیری میان نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی در ایران روز جمعه هشتم تیر آغاز شد. برخی از فیلم های منتشر شده از چندین شهر در استان های مختلف ایران در شبکه های اجتماعی حاکی از خلوت بودن شعبه های رای گیری است.

به گزارش صدای آمریکا، بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی آن چه جمهوری اسلامی انتخابات می‌نامد را با عباراتی مانند «سیرک» یا «نمایش» توصیف کرده اند و خواستار تحریم آن هستند.

آمریکا نیز می‌گوید انتخابات به سبک رژیم جمهوری اسلامی، نه عادلانه است و نه آزاد.

به گزارش خبرگزاری ها در ایران، با آغاز فرآیند اخذ رای در سفارت جمهوری اسلامی در کشور نیوزیلند، «انتخابات ریاست جمهوری» به طور رسمی آغاز شد.

در همین حال، محمدتقی شاهپور، رئیس ستاد انتخابات جمهوری اسلامی، با اعلانم این که بیش از ۶۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تن واجد شرایط رای دادن هستند، گفت: انتخابات به مدت ۱۰ ساعت و تا ساعت ۱۸ به وقت ایران ادامه خواهد داشت.

این مقام دولتی افزود که «تلاش می‌کنیم نتایج انتخابات را تا قبل از ظهر روز شنبه (نهم تیر) اعلام کنیم.»

در روزهای اخیر، شمار بسیار زیادی از چهره های سیاسی و نیز سازمان ها و احزاب با گرایش های سیاسی متفاوت انتخابات را تحریم کرده اند. از جمله شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و برندهٔ جایزهٔ نوبل صلح، روز پنجشنبه هفتم تیر، شرکت در انتخابات را تقویت نظام توصیف کرد.

او گفت: «اگر از شرایط موجود ناراضی هستید و می‌خواهید حمایت از تروریست‌های دنیا کمتر شود، می‌توانید امروز در خانه بمانید. در خانه ماندن شما نه به نظام و به ۴۵ سال بدبختی و فلاکتی است که ایران را فرا گرفته است.»

  Venezuela slams US for urging UN to recognize Guaido as new president

شمار زیادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز با اشاره به موارد مختلف نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، از جمله اعدام شماری از معترضان بازداشت شده، گفته اند که «در خانه می‌مانیم و به گلوله رأی نمی‌دهیم.»

در این ارتباط، بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، روز پنجشنبه اذعان کرد که مشارکت قطعی با احتساب حاشیه خطای ۳ درصد، ۴۸.۶ درصد برآورد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان