• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • بی‌توجهی به دامداری‌های کوچک، عامل نابودی دام و رونق واردات گوشت

بی‌توجهی به دامداری‌های کوچک، عامل نابودی دام و رونق واردات گوشت

پیام جوان: یک مقام صنفی با انتقاد از سیاست‌های نادرست وزارت کشاورزی، اعلام کرد که این اقدامات به کاهش شدید دام در کشور و افزایش واردات گوشت منجر شده است. او همچنین گفت که جبران خسارات وارده به دامداران حداقل سه سال زمان می‌برد.

تخصیص نهاده به دامداران کوچک، راه حلی ناکارآمد

عضو هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، یکی از این اقدامات نادرست را تخصیص نهاده به تعداد زیادی از دامداران کوچک دانست. او تاکید کرد که بی‌توجهی به واحدهای دامداری کوچک، عامل اصلی کاهش جمعیت دامی کشور است.

واردات گوشت، تنها راه حل در شرایط فعلی

احمد سلحشور در گفتگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت که با توجه به نابودی بخش قابل توجهی از دام کشور، در حال حاضر چاره‌ای جز واردات برای تثبیت بازار گوشت وجود ندارد.

سیاست‌های ضد تولید، بستر رانت‌خواری

برخی کارشناسان معتقدند که سیاست‌های ضد تولید در ایران با هدف ایجاد بستر رانت برای برخی گروه‌های خاص و مافیایی اعمال می‌شود. این موضوع در مورد گوشت نیز به وضوح قابل مشاهده است.

پس از بروز مشکلات در صنعت دامداری و افزایش قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز به بالای ۷۰۰ هزار تومان، خبرگزاری دولتی ایرنا در ۱۲ تیرماه خبر از کاهش تعرفه واردات انواع گوشت قرمز از ۲ و ۱۱ درصد به صفر داد.

واردات گوشت از آفریقا، سوغات سفر رئیس‌جمهور

واردات گوشت به ایران موضوعی است که حتی پای رئیس‌جمهور و سفرای کشورهای خارجی را نیز به میان کشیده است.

ابراهیم رئیسی در سفر سال گذشته خود به آفریقا، قراردادی برای معاوضه نیسان آبی با گوشت قرمز کنیایی امضا کرد و سوغات او از این سفر، گوشت قرمز بود.

  کاهش تولید زعفران در ایران و نگرانی از آینده این محصول استراتژیک

همچنین در ۲۳ شهریور ماه سال ۱۴۰۲، سفیر ایران در کنیا با اشاره به آغاز ارسال محموله‌های گوشت گرم گوسفندی از این کشور به ایران، از تمایل برای واردات دام زنده از کنیا به ایران نیز خبر داد.

مافیای گوشت، عامل اصلی آشفته‌بازار

در رسانه‌ها از “مافیای گوشت” به عنوان عامل اصلی برهم زدن نظم عرضه و تقاضا در کشور یاد می‌شود. روزنامه فرهیختگان در گزارشی با عنوان “سود نجومی مافیای گوشت” به دست‌های پشت پرده برای این آشفتگی پرداخته است.

آمار رسمی: روند کاهشی تولید گوشت قرمز

آمارهای رسمی منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که روند نزولی تولید گوشت قرمز در کشور از اسفند ماه سال ۱۴۰۱ آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان