• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • ممنوعیت مچ اندازی زنان در ایران به دلیل نمایان‌شدن مقداری از مچ دست و بخش کوچکی از آرنج

ممنوعیت مچ اندازی زنان در ایران به دلیل نمایان‌شدن مقداری از مچ دست و بخش کوچکی از آرنج

پیام جوان: رویا مهبودی، ورزشکار زن و قهرمان رشته مچ‌اندازی زنان آسیا، فاش کرد که در اوایل دولت ابراهیم رئیسی مقام‌های وزارت ورزش برای مدتی این رشته را به‌دلیل «نمایان‌شدن مقداری از مچ دست و بخش کوچکی از آرنج» ممنوع کرده بودند.

خانم مهبودی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد که روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت منتشر شد، در این زمینه گفت: «ما خیلی پیگیر بودیم ولی اجازه نمی‌دادند کار کنیم. حتی اجازه نمی‌دادند در باشگاه هم تمرین کنیم.»

او افزود: «یکی مثل من شرایط سختی را تجربه می‌کرد. من میزم را برمی‌داشتم، می‌رفتم در پارک در شرایط بسیار سخت آنجا با بچه‌ها تمرین می‌کردم. متأسفانه یکسری مشکلات به خاطر حجاب و به خاطر مسائلی که در کشور ما هست این وضعیت را در یک برهه به وجود آورد.»

این ورزشکار با اشاره به این که در مسابقات مچ‌اندازی آسیا «آرنج باید پیدا باشد، چون جلوی دید داور را می‌گیرد»، گفت که مقام‌های جمهوری اسلامی «قبلا خیلی اذیت می‌کردند. مثلا یک خانمی بود به نام مرزوقی. می‌آمد بخشنامه را نسبت به بخشنامه فدراسیون جهانی و آسیایی تغییر می‌داد تا اذیت کند.»

او افزود: «مثلا برای خودش رده سنی درست می‌کرد در حالی که اصلا در جهانی این چیزها وجود نداشت. مثلا می‌گفت از ۱۸ ساله تا ۳۰ ساله مسابقه بدهند. بعد نمی‌گفت تکلیف ما که تمرین کرده بودیم چه می‌شود؟ خیلی اذیت شدیم.»

رویا مهبودی اولین زن ایرانی است که در مسابقات مچ‌اندازی قهرمانی آسیا موفق به کسب نشان طلا شده است.

جمهوری اسلامی علاوه بر اعمال محدودیت‌ها برای ورزش زنان، به طور کلی نیز محدودیت‌هایی همچون ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی را وضع کرده است.

  عکس‌العمل نهایی امیر عابدزاده در مقابل بازی با کره جنوبی

بر اساس گزارش رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان