• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • بررسی قیمت دلار در ۱۲ روز اول شهریور ۱۴۰۱

بررسی قیمت دلار در ۱۲ روز اول شهریور ۱۴۰۱

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی بازار ارز تهران از اول شهریور ۱۴۰۱ تا روز ۱۲ شهریور ماه نشان می دهد که قیمت دلار در روزهای یاد شده حول محور مذاکرات هسته ای حرکت کرده است.

سیگنال های ضد و نقیض برجامی و پینگ پنگ ایران، آمریکا و اروپا بر سر پیشنهاد اتحادیه اروپا گاهی موجب افزایش قیمت دلار و در بعضی روزها زمینه ساز کاهش قیمت دلار در تهران شد.

پیام بورل به بازار دلار
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اواخر مرداد ماه گفت: پس از ارائه پیش نویس خود به عنوان متن نهایی، ایران پاسخی داد که به نظر من منطقی بود. بورل گفته بود اکثر کشورها با متن پیشنهادی اروپا موافق هستند. پیام مثبت بورل موجب شد در اولین روز شهریور قیمت دلار تقریبا ۳۰۰ تومان ارزان شود و بر روی ۲۹ هزار و۳۵۰ تومان قرار بگیرد.

در دومین روز شهریور قیمت دلار بار دیگر ریزش کرد. نرخ دلار در روز مذکور کانال ۲۹ هزار تومان رااز دست داد و به قیمت ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید.

خوش بینی بازار دلار به پاسخ مثبت آمریکا
عده ای از معامله گران دلار نسبت به پاسخ مثبت آمریکا خوشبین بودند اما عده ای دیگر می گفتند احتمالا آمریکا جواب میانه ای خواهد داد و مذاکرات وین ادامه پیدا خواهد کرد .

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که فضا برای توافق نسبت به قبل بهتر شده است.

جان کربی، مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی درباره برجام گفته بود آمریکا مصمم است به توافق بازگردد.

همچنین واشنگتن پست به نقل از مقامات امریکایی از توافق نزدیک ایران و آمریکا خبر داده بود.

  بیت کوین پس از دو هفته پر فراز و نشیب به کانال ۵۰ هزار دلار بازگشت

ورق در بازار ارز تهران برگشت
اما روز سوم شهریور ماه ورق در بازار ارز تهران برگشت. شبکه فرانس ۲۴ هم در گزارشی از رد شدن ۳ خواسته اصلی ایران توسط مقامات آمریکایی خبر داد .از سوی دیگر لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود مطلع شدم که پاسخ ایالات متحده به ایران بسیار کوبنده تر از آن چیزی بود که ایرانی ها انتظار داشتند. پس لرزه پاسخ آمریکا به پیشنهادات اتحادیه اروپا موجب شد قیمت دلار در تهران جهش سنگینی را تجربه کند .قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در روز مذکور تا نیمه کانال ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت. معامله گران تصور می کردند که مذاکرات هسته ای ادامه دارد .

سیگنال منفی برجام به قیمت دلار
در پنجمین روز شهریور فضای بازار ارز تهران همچنان پر از اخبار منفی برجام بود . بلومبرگ در گزارشی نوشته بود واشنگتن و تهران بر سر جزییات کلیدی توافق اختلاف نظر دارند و ممکن است هفته ها طول بکشد. نرخ دلار در روز شنبه ۵ شهریور ماه برای ساعاتی وارد کانال ۳۰ هزار تومان شد اما در عصر همان روز به قیمت ۲۹ هزارو ۶۵۰ تومان معامله شد .این قیمت درمقایسه با روز گذشته تقریبا ۱۵۰ تومان بالاتر بود. در روز یکشنبه ۶ شهریور قیمت دلار افت و خیز چشمگیری پیدا نکرد و در محدوده ۲۹ هزار و ۶۳۰ تومان مبادله شد.

ترس بازیگران ارزی از رکب زدن بازار ساز
روز دوشنبه ۷ شهریور ماه در تهران کاهش ۸۰ تومانی را ثبت کرد. اسکناس آمریکایی در بازار ارز به قیمت ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد. یکی از دلایل نوسان محدود قیمت دلار در تهران به ترس بازیگران ارزی از رکب زدن بازار ساز بر می گردد و همین امر موجب شده که معامله گران کمتر در موقعیت خرید قرار بگیرند. این دسته از بازیگران ارزی ترس این را داشتند که با قیمت بالا نسبت به خرید اقدام کنند و بازار ساز به یکباره قیمت ها را پایین بیاورد.

  روند قیمت دلار و سکه در تاریخ سه شنبه ۹ شهرور

کاهش قیمت دلار در روز یاد شده در حالی بود که بازار با جزئیات جدید از پیش نویس احیای برجام جاناتان لیز در هاآرتص چاپ اسرائیل روبرو شد.

قیمت دلار روز سه شنبه ۸ شهریور ماه در تهران بالا رفت . هر برگ اسکناس آمریکایی عصر سه شنبه به با ۱۵۰ تومان رشد به قیمت ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد.

اثر تنش بین ایران و آمریکا در بازار دلار
در روز نهم شهریور قیمت دلار تا محدوده ۳۰ هزار و ۱۳۰ تومان بالا رفت اما در ادامه معاملات نقدی به قیمت ۲۹ هزار و ۹۷۰ تومان معامله شد. این قیمت در مقایسه با روز هشتم شهریور ۲۵۰ تومان افزایش را نشان می دهد.

عده ای از معامله گران از احتمال بن بست مذاکرات هسته ای سخن گفتند.این دسته از بازیگران ارزی باور داشتتند تنش بین ایران و آمریکا و توقیف قایق بدون سرنشین آمریکا توسط سپاه یکی از دلایل صعودی شدن دلار در تهران بوده است .

از طرفی هم تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا ادعا کرده بود احتمال اینکه رئیس‌جمهور بعدی آمریکا «توافق احمقانه» دولت بایدن با ایران را پاره کند نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

از سوی دیگر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکرات هسته ای گفته بود تحول جدیدی رخ نداده است و هنوز تفاهمی درباره برجام حاصل نشده است.

قیمت دلار اصلاح شد
پنجشنبه ۱۰ شهریور ماه بازار با اخبار ضد و نقیض برجام همراه بود . قیمت دلار در روز یاد شده اصلاح شد. نرخ دلار در این روز ۲۹ هزار و ۷۸۰ تومان بود. این قیمت در مقایسه با روز قبل خود ۱۹۰ تومان کاهش پیدا کرده بود .

  اعتصاب در بازار طلا در اعتراض به افزایش قیمت‌ها و ناامنی بازار

رسانه آمریکایی آکسیوس عصر چهارشنبه به وقت محلی در گزارشی نوشت که بر اساس پیش نویس توافقی طرف‌های برجام تنها بعد از تکمیل اجرای هر گام به اجرای مرحله بعدی خواهند رفت.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز (پنجشنبه) ابراز امیدواری کرده که طی روزهای آتی، توافقی با ایران بر سر مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام حاصل شود.

همچنین آمریکا اعلام کرده نسبت به توافق برجام امیدوار است. به گفته کاخ سفید، دلیل این خوش‌بینی آمریکا، حذف کردن برخی پیش‌شرط‌ها برای بازگشت به توافق از سوی ایران است.

در این شرایط‌ رویترز به نقل از آژانس مدعی شده بود : ایران غنی‌سازی اورانیوم با دومین آبشار IR-۶ را در نیروگاه زیرزمینی نطنز آغاز کرده است.

علت رفت و برگشت قیمت دلار در تهران
قیمت دلار در روز شنبه ۱۲ شهریور ماه با ۱۳۰ تومان رشد بر روی ۲۹ هزارو ۹۱۰ تومان‌قرار گرفت.به نظر می رسد رفت وبرگشت دلار در روزهای مذکور نشان دهنده نگاه متفاوت بازیگران ارزی نسبت به احتمال توافق هسته ای باشد. عده ای از معامله گران نسبت به احیای برجام خوشبین و عده ای دیگر با اشاره به سیگنال های منفی بدبین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان