• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ایفما: مرگ للهی ادامه زنجیره جنایات علیه سینماگران است

ایفما: مرگ للهی ادامه زنجیره جنایات علیه سینماگران است

پیام جوان: کانون فیلم‌سازان مستقل ایران (ایفما) در پی انتشار خبر جان باختن بهاره للهی، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، با صدور بیانیه‌ای این اتفاق را “ادامه زنجیره جنایات علیه سینماگران” دانست.

در این بیانیه که روز پنجشنبه ۲۴ خرداد منتشر شده، آمده است: “قتل‌های زنجیره‌ای سینماگران که با مرگ خودکشی‌خوانده کیومرث پوراحمد و با قتل فجیع داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر ادامه یافت، اینک فیلم‌ساز دیگری را از ما گرفت.”

به گفته برخی منابع خبری، بهاره للهی به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و در زندان به قتل رسیده است. این در حالی است که پلیس علت جان باختن این سینماگر جوان را “خودکشی” اعلام کرده است.

ایفما با اشاره به “مشکوک” و “پنهان” بودن پرونده مرگ للهی، تاکید می‌کند که “الگوی این قتل‌ها و شباهت‌شان به قتل‌های زنجیره‌ای دهه هفتاد آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان دست حکومتی را که پیش از این هم به خون هنرمندان آلوده بوده است، شریک این جنایات ندانست.”

این کانون ضمن همدردی با خانواده بهاره للهی، خواستار “آشکار شدن جنبه‌های پنهان” این پرونده و “پیگیری قضایی” آن شده است. ایفما همچنین نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را مسئول جان باختن این هنرمند می‌داند.

در پایان این بیانیه آمده است: “بهاره به ندای خیزش زن، زندگی، آزادی، پاسخ گفته بود و وظیفه ماست که در رفع ابهام دلایل خاموشی‌اش بکوشیم.”

مرگ مشکوک بهاره للهی واکنش‌های گسترده‌ای را در میان جامعه هنری و مدنی ایران به دنبال داشته است. بسیاری از هنرمندان و فعالان مدنی با انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، نسبت به این اتفاق ابراز تاسف و انزجار کرده‌اند و خواستار تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه در این زمینه شده‌اند.

  علت دو لایه شدن نان چیست؟

فوت مشکوک چندین سینماگر در ماه‌های اخیر، فضای سنگینی را به جامعه هنری ایران تحمیل کرده است. مرگ کیومرث پوراحمد، داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر که هر کدام به نوعی “مرگ خودکشی” تلقی شده، با تردیدهای بسیاری از سوی افکار عمومی و جامعه هنری روبرو شده است.

هنوز هیچ مقام رسمی در جمهوری اسلامی به طور صریح به جان باختن بهاره للهی و دیگر سینماگران واکنش نشان نداده است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان