• Home
  • >
  • اخبار ونکوور
  • >
  • نگرانی‌های مالی کانادایی‌ها در بحبوحه تورم، رکود و افزایش هزینه‌ها

نگرانی‌های مالی کانادایی‌ها در بحبوحه تورم، رکود و افزایش هزینه‌ها

پیام جوان: به گزارش سیتی نیوز، نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد که کانادایی‌ها در میانه سال جاری با نگرانی‌های مالی متعددی از جمله تورم، سطح درآمد و احتمال رکود اقتصادی مواجه هستند.

مطالعه موسسه ترانس یونیون در مورد وضعیت مالی مصرف‌کنندگان کانادا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ نشان می‌دهد که ۵۷ درصد از خانوارهای کانادایی احساس می‌کنند که درآمدشان با نرخ تورم فعلی همگام نیست. در حالی که ۳۸ درصد دیگر انتظار دارند که در سه ماه آینده با افزایش پرداخت قبض‌ها و وام‌ها روبرو شوند.

این نگرانی‌ها منجر به تغییراتی در الگوی پس‌انداز کانادایی‌ها شده است. به طوری که برخی از افراد در حال افزایش پس‌انداز در صندوق‌های اضطراری، استفاده بیشتر از اعتبارات موجود و یا تنظیم برنامه‌های بازنشستگی خود هستند.

نتایج این نظرسنجی که بر روی ۱۰۰۰ مصرف‌کننده بزرگسال کانادایی در بازه زمانی ۱ تا ۱۰ می انجام شده است، نشان می‌دهد که ۴۶ درصد از افراد وضعیت مالی خانوار خود را در سال جاری بدتر از حد انتظار می‌دانند. این رقم در مقایسه با سال گذشته ۴ درصد افزایش یافته است. با وجود این، تقریباً ۸۰ درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که درآمدشان در سه ماه گذشته ثابت مانده یا افزایش یافته است.

متیو فابیان، مدیر تحقیقات و مشاوره خدمات مالی در ترانس یونیون، در این باره گفت: “می‌توان گفت که وضعیت مالی خانوارها در مقایسه با دو سه ماهه گذشته کمی بدتر شده است.”

او با اشاره به ادامه روند افزایش هزینه زندگی و نرخ بهره بالا، افزود: “این عوامل در طول زمان از درآمد قابل تصرف افراد کاسته است و به نظر می‌رسد که این موضوع شروع به فشار آوردن بر آنها کرده است.”

  تصمیم دادگاه: تایید واکسیناسیون فرزندان در برابر HPV به خواست مادر، علیرغم مخالفت پدر

یافته‌های دیگر این نظرسنجی حاکی از آن است که ۵۸ درصد از پاسخ‌دهندگان نسبت به وضعیت مالی خانوار خود در ۱۲ ماه آینده خوشبین نیستند. همچنین، حدود دو سوم از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی معتقدند که کانادا در حال حاضر در رکود اقتصادی به سر می‌برد یا قبل از پایان سال وارد رکود خواهد شد.

تورم به عنوان یکی از سه نگرانی مالی اصلی خانوارها در شش ماه آینده مطرح شده است. ۸۶ درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی تورم را در صدر نگرانی‌های خود قرار داده‌اند که این رقم بالاترین سطح از زمانی که ترانس یونیون در سال ۲۰۲۲ به صورت فصلی این موضوع را رصد می‌کند، به شمار می‌رود.

مرکز آمار کانادا در ماه گذشته اعلام کرد که نرخ تورم سالانه به طور غیرمنتظره‌ای در ماه می به ۲٫۹ درصد افزایش یافته است، در حالی که این رقم در ماه آپریل ۲٫۷ درصد بود.

افزایش قیمت بنزین به میزان ۵٫۶ درصد و افزایش قیمت مواد غذایی به میزان ۱٫۵ درصد نسبت به سال قبل، از جمله عوامل موثر در افزایش نرخ تورم به شمار می‌روند.

فابیان در این باره گفت: “اگرچه تورم در سال گذشته کاهش یافته است، اما افزایش قیمت کالاهای ضروری مانند مواد غذایی، بنزین و خدمات آب و برق همچنان برای بسیاری از مصرف‌کنندگان مشکل‌ساز است.”

آمار کانادا در ماه گذشته گزارش داد که تورم مواد غذایی در ماه‌های اخیر به طور قابل توجهی کند شده است، اما قیمت مواد غذایی در حال حاضر ۲۲٫۵ درصد بالاتر از چهار سال پیش است.

فابیان با اشاره به افزایش هزینه اقلام غیرتفریحی، گفت: “این موضوع شوک بیشتری به پرداخت‌ها وارد می‌کند، زیرا مصرف‌کنندگان را مجبور به انتخاب‌هایی در مورد نحوه تخصیص درآمد خود می‌کند.”

  گرمای بی‌سابقه در کانادا: زنگ خطری برای تغییرات اقلیمی

او افزود: “آیا آنها باید برای این اقلام هزینه کنند یا بدهی خود را بپردازند؟ این موضوع استرس بیشتری را به آنها تحمیل می‌کند.”

در نهایت، این مطالعه نشان می‌دهد که حدود ۲۷ درصد از کانادایی‌ها قصد دارند در سال آینده برای دریافت اعتبار جدید یا بازپرداخت اعتبارات موجود خود اقدام کنند که این رقم ۴ درصد بیشتر از سه ماهه قبل است.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان