• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • رعنا کورکور، خواهر مجاهد کورکور زندانی محکوم به اعدام، بازداشت شد

رعنا کورکور، خواهر مجاهد کورکور زندانی محکوم به اعدام، بازداشت شد

پیام جوان: مأموران حکومتی صبح پنج‌شنبه ۱۴ تیرماه با یورش به منزل رعنا کورکور، خواهر مجاهد کورکور، او را بازداشت کردند. نگار کورکور، خواهر دیگر مجاهد کورکور، این خبر را در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد.

هنوز مشخص نیست که دلیل بازداشت رعنا کورکور چیست، اما سابقه نشان داده که جمهوری اسلامی بارها خانواده‌های زندانیان سیاسی را مورد آزار و اذیت، بازداشت و پرونده‌سازی قرار داده است.

نگار کورکور پیشتر نیز گفته بود که خانواده‌اش برای ملاقات با مجاهد کورکور که در زندان شیبان اهواز محبوس است، به طور مکرر به زندان مراجعه کرده‌اند، اما مقامات زندان از ملاقات آنها جلوگیری کرده‌اند.

مجاهد کورکور ماه‌ها است که از حق ملاقات و تماس محروم بوده و در خطر اعدام قرار دارد. قوه قضاییه جمهوری اسلامی او را به اتهام تیراندازی ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در ایذه و کشتن هفت شهروند، از جمله کیان پیرفلک، متهم کرده است. اتهامی که مجاهد کورکور بارها آن را رد کرده است.

میثم پیرفلک، پدر کیان که خود در جریان این حمله زخمی شده، در ویدئویی گفته است که “ما به چشم خود دیدیم که مأموران امنیتی به ما و کیان شلیک کردند.”

خانواده پیرفلک همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که روایت‌های جعلی درباره قتل کیان را نمی‌پذیرند و به هر کس که به عنوان قاتل کیان معرفی شود، “پیشاپیش رضایت” می‌دهند.

عباس کورکوری، مشهور به مجاهد کورکور، در جریان حمله نیروهای حکومتی به روستای پرسوراخ در ۲۹ آذر ۱۴۰۱ بازداشت شد. در این حمله چند تن از شهروندان معترض نیز کشته شدند.

دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام مجاهد کورکور را در دی سال ۱۴۰۲ تأیید کرد و پرونده‌اش به شعبه اجرای احکام دادگاه ایذه فرستاده شد.

  درخواست اعاده دادرسی مجاهد کورکور، معترض محکوم به اعدام

بازداشت رعنا کورکور نگرانی‌ها را درباره وضعیت مجاهد کورکور و خانواده‌اش افزایش داده است. فعالان حقوق بشر خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط مجاهد کورکور و سایر زندانیان سیاسی هستند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان