• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • کاهش ۲۱ درصدی صدور پروانه ساخت مسکن در ایران

کاهش ۲۱ درصدی صدور پروانه ساخت مسکن در ایران

پیام جوان: «حسن محتشم، عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران، از کاهش ۲۱ درصدی صدور پروانه ساخت مسکن در ایران خبر داد. او در این رابطه گفت: «ساخت‌وساز مسکن به دلیل شرایط اقتصادی در وضعیت ناگواری به سر می‌برد.»

براساس گزارش مرکز آمار ایران، پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان توسط شهرداری‌های کشور نسبت به فصل گذشته ۷.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۶.۶ درصد کاهش داشته است.

محمدصادق الحسینی، کارشناس اقتصادی، نیز در این رابطه گفت: «نمودار تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهر تهران در ۲۳ سال اخیر نشان می‌دهد که هیچ‌وقت اوضاع به این خرابی نبوده است.»

همچنین مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود در مورد تورم مسکن در آذر ماه اعلام کرد که تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٥٧.٥ درصد رسیده است. بر همین اساس متوسط قیمت مسکن در تهران برای آذر ماه نیز ۸۰ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان اعلام شده است.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، در ۲۵ دی ماه در مورد بحران مسکن گفت که «باید این کمبود جبران شود و الان یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن در حال ساخت در کشور داریم.»

رضا غیبی، روزنامه‌نگار اقتصادی، در واکنش به این ادعا گفت: «این آمار با واقعیت فاصله زیادی دارد. تنها اعلام آمار ساخت کافی نیست و برای پذیرش این آمار توسط افکار عمومی، وزارت راه و شهرسازی باید شهر و استان‌هایی که پروژه در حال ساخت دارند همراه با میزان پیشرفت فیزیکی و متراژ و مساحت آنها را اعلام کند.»

ابراهیم رئیسی در سال ۱۴۰۰ وعده ساخت سالی یک میلیون مسکن را داده بود که پس از گذشت بیش از دو سال از عمر دولت رئیسی، هنوز مسکنی ساخته و تحویل نشده است.»

  رشد قیمت نفت خام

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان