• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • رتبه هجدهم شاخص فلاکت برای استان بوشهر با وجود داشتن ذخایر عظیم گازی

رتبه هجدهم شاخص فلاکت برای استان بوشهر با وجود داشتن ذخایر عظیم گازی

پیام جوان: روزنامه هم میهن روز پنجشنبه ۱۱ آبان گزارش داد که استان بوشهر با وجود ذخایر عظیم گازی، در رتبه هجدهم شاخص فلاکت در ایران قرار دارد. این روزنامه با اشاره به مشکلات معیشتی گسترده مردم این استان، نوشت که «گلایه مردم از سرمایه کلانی است که از این استان به دیگر نقاط ایران روانه می‌شود اما تاثیری بر معیشت آنها ندارد.»

به نقل از صدای آمریکا، تورم و گرانی افسارگسیخته در ایران بخش قابل توجهی از جمعیت ایران را به زیر خط فقر برده است. مرکز آمار ایران نیز در تازه‌ترین گزارش خود از تداوم تورم بالای ۴۰ درصدی خبر داده است. بررسی تورم یک ساله ۵۳ اقلام خوراکی نشان می‌دهد که گوشت گوسفند با رشد ۱۵۰ درصدی و گوشت گاو یا گوساله با رشد ۱۳۲ درصدی قیمت، در صدر گرانی بوده‌اند و کنسرو «ماهی تن» با رشد ۱۰۹ درصدی قیمت در رتبه بعدی است.

روزنامه شرق نیز در گزارشی به مرور آمار منتشر شده پرداخته و به نقل از هادی حق‌شناس، اقتصاددان نوشته است که «نرخ تورم در وضعیت هشدار دهنده قرار دارد.» آقای حق‌شناس تاکید کرده که «عامل اصلی کاهش نرخ تورم نه بهبود وضعیت اقتصاد که کاهش شدید قدرت خرید مردم است.»

طبق آمار اعلام شده توسط مرکز آمار، بالاترین نرخ تورم سالانه در میان استان‌های ایران متعلق به یزد با ۵۶/۵ درصد بوده و پایین‌ترین نرخ تورم سالانه نیز در میان استان‌ها، به تهران با ۴۰/۷ درصد اختصاص دارد.

سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی از جمله حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۴۰۱ و نداشتن برنامه مشخص برای توسعه پایدار در کنار سیاست‌های خارجی، منجر به تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی شده و این موارد در نهایت کاهش قدرت خرید مردم و کوچک‌تر شدن سفره آنها را در پی داشته است.

  صدور پیام اصلاح به دلار از مرزها

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان