• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • کشف مونولیت مرموز دیگری در رومانی همزمان با ناپدید شدن مونولیت یوتا

کشف مونولیت مرموز دیگری در رومانی همزمان با ناپدید شدن مونولیت یوتا

اوایل آذرماه کارکنان اداره حیات وحش «یوتا» حین گشت زنی هوایی با سازه فلزی عجیبی در این منطقه روبرو شدند که شبیه مونولیت ادیسه فضایی به نظر می‌رسید. چند روز بعد این سازه فلزی مرموز ناپدید شد. و اکنون، سازه دیگری شبیه به همان مونولیت این بار از رومانی سردر آورده است.

مونولیت فلزی جدید شباهت بسیاری به سازه فلزی ناپدید شده در صحرای یوتا دارد. این مونولیت نخستین بار در ارتفاعات تپه «Batca Doamnei» رویت شد. این سازه فلزی در مجاورت قلعه باستانی «پتروداوا» قرار گرفته که قدمتی چند صد ساله داشته و برای مردم رومانی اهمیت زیادی دارد.

مونولیت کشف شده در صحرای یوتا تقریبا ۳٫۶ متر ارتفاع و مونولیت فلزی رومانی تقریبا ۳٫۹ متر ارتفاع دارد. یک سمت مونولیت رومانی به سمت کوه مقدس قرار گرفته است.

 

چند روز قبل، دفتر مدیریت اراضی یوتا در بیانیه‌ای خبر ناپدید شدن مونولیت فلزی کشف شده در صحرای یوتا را منتشر کرد. در متن بیانیه به این موضوع اشاره شده است که مشخص نیست چه کسی این سازه فلزی را به صحرای یوتا آورده و چه کسی آن را برداشته است. اکنون با پیدا شدن مونولیت دیگری که شباهت بسیاری به سازه فلزی کشف شده در صحرای یوتا دارد، این معما پیچیده‌تر می‌شود.

برخی معتقد هستند که مونولیت اسرار آمیز یوتا توسط موجودات فضایی به صحرای یوتا آورده شده است؛ اما برخی دیگر آن را به آثار هنری مجسمه ساز معروفی به نام «جان مک کراکن» که در سال ۲۰۱۱ درگذشت، نسبت می‌دهند.

در حالیکه کشف سازه‌ فلزی مرموز دوم، سوالات بسیاری را در ذهن ایجاد می‌کند؛ فرزند مک کراکن نیز پرده از یکی از خواسته‌های پدرش برداشته است. ظاهرا در سال ۲۰۰۲ این هنرمند آمریکایی به فرزندش گفته که دوست دارد برخی آثارش در نقاط دورافتاده گذاشته شود تا بعد از مرگ این آثار کشف شوند.

  نرگس محمدی، زندانی برنده جایزه صلح نوبل، دست به اعتصاب غذا زد

از یک طرف سازه فلزی کشف شده در صحرای یوتا شباهت زیادی به آثار این هنرمند دارد و از طرف دیگر فرزند این هنرمند نیز پرده از خواسته درونی پدرش برداشته است. با این وجود، گالری «David Zwirner» در بیانیه‌ای اعلام کرد که یونولیت یوتا ارتباطی به آثار مک کراکن ندارد؛ اما ممکن است کار یکی دیگر از هنرمندانی باشد که قصد داشته آرزوی مک کراکین را محقق کند.

با این حساب آیا می‌توان کشف و سپس ناپدید شدن سازه فلزی سوتا را به این هنرمند نسبت داد؟ مونولیت فلزی دوم چطور، آیا ارتباطی با این هنرمند دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان