• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • واکسیناسیون کرونا در ایران با واکسن‌های روسی از ۲۱ بهمن شروع می‌شود

واکسیناسیون کرونا در ایران با واکسن‌های روسی از ۲۱ بهمن شروع می‌شود

وزیر بهداشت ایران از شروع واکسیناسیون کرونا در کشور از روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن خبر داد و اعلام کرد اولویت با کارکنان بخش‌های آی‌سی‌یو خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز یکشنبه ۱۹ بهمن با اعلام این خبر گفت که واکسن‌های مورد استفاده از اولین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» است که از روسیه وارد کرده‌اند.

ایران برای خرید دو میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه قرارداد بسته و نخستین محموله این واکسن شامل ۵۰۰ هزار دوز روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن وارد کشور شد.

خبر خرید واکسن «اسپوتنیک وی» واکنش‌های اغلب منفی زیادی از سوی برخی مقامات رسمی و شهروندان به دنبال داشت، اما به‌تازگی مراجع علمی مستقل این واکسن روسی را تأیید و میزان کارایی آن را ۹۲ درصد اعلام کردند.

همزمان، مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز اعلام کرد که تجهیزات خط تولید واکسن موسوم به «برکت» در مؤسسه برکت خریداری شده و در حال نصب است و «تا خرداد ۱۴۰۰ که این واکسن تأیید شود، این خط تولید نیز به بهره‌برداری خواهد رسید».

شرکت دانش‌بنیان «برکت» از زیرمجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان امام است که از نهادهای اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

به‌گفته خانم محرز، این واکسن به فاز اول مطالعه انسانی رسیده و در این مرحله بر روی ۵۶ نفر انجام شده اما بررسی میزان اثربخشی و ایمنی‌زایی آن در فاز دوم انجام می‌شود که روی ۳۰۰ نفر خواهد بود.

در گزارشی دیگر، ادعا شده است که یک واکسن جدید از «نوترکیب استنشاقی» نیز در مؤسسه رازی در حال ساخت است.

وزیر بهداشت در این باره اظهار امیدواری کرده است که اگر پروژه‌های واکسن‌‌سازی در ایران به موفقیت برسند، «تا اوایل تابستان سال آینده ایران به یکی از قطب‌های مهم صادرکننده واکسن کرونا تبدیل خواهد شد».

در حال حاضر ایران علاوه‌ بر خرید واکسن از روسیه، با پرداخت بیش از ۵۰۰ میلیون دلار حدود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن نیز از سبد کوواکسن که با نظارت سازمان بهداشت جهانی مدیریت و توزیع می‌شود، خریداری کرده است.

واکسن‌های کوواکس از مجموعه واکسن‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است و این سازمان تاکنون سه واکسن فایزر- بیو.ان.تک، مدرنا و آکسفورد- آسترازنکا را تأیید کرده است.

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading